Matematikaban osszesen hany szogfuggveny vagy?

En ismerem a sin,cos,tg,ctg
2023. ápr. 25. 10:56
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Van még szekáns és koszekáns, melyek a cos ill. a sin reciprokai:

sec x = 1/cosx, ill. csc x = 1/sinx

Vannak még ezek hiperbolikus változatai is: sinh, cosh, tgh, ctgh, sech, csch.

Illetve mindezek inverzei.

2023. ápr. 25. 11:15
 2/10 anonim ***** válasza:

Derékszögű háromszög oldalainak arányai adják egy szög szögfüggvényeit, pl. szinusz = szemközti befogó / átfogó


3 oldal van, ezekből 6 különböző ilyen arányt lehet képezni, amiből 3-3 egymás reciproka


sin

cos

tg

csc = 1/sin

sec = 1/cos

ctg = 1/tg


szekáns és koszekáns

2023. ápr. 25. 11:18
 3/10 anonim ***** válasza:

[link]


A képen az összes valaha használt (egységkörben értelmezhető) trigonometrikus függvény látható (kár, hogy nincsenek bővebben kifejtve). Viszont látható, hogy mindegyikük valahogy felírható az alap trigonometrikus függvények (szinusz, koszinusz, tangens) felhasználásával, emiatt nagy jelentőségük nincs.

2023. ápr. 25. 12:14
 4/10 A kérdező kommentje:
köszönöm, közép érettségire elég az általam felsoroltak igaz?
2023. ápr. 25. 12:19
 5/10 anonim ***** válasza:

Bőven. Még sok is. A kotangensnek szintén nincs sok gyakorlati haszna (az igazából azért kell, hogy ha valamik egymással 90°-ot zárnak be, akkor is lehessen velük számolni, mert ugye ctg(90°)=0, tg(90°) nem értelmezhető).


Az alapvető azonosságok ismerete annál fontosabb, mint például cos(x)=sin(90°-x), vagy sin^2(x)+cos^2(x)=1, illetve hogy a koszinuszfüggvény páros, a szinusz, a tangens (és a kotangens) pedig páratlanok.

2023. ápr. 25. 12:26
 6/10 A kérdező kommentje:
cos(x)=sin(90°-x) ez mit jelent, ezt nem értem
2023. ápr. 25. 12:27
 7/10 anonim ***** válasza:

Ez egy azonosság, ami azt jelenti, hogy ha x helyére bármilyen számot beírsz, akkor ugyanazt kapod eredménynek.


Például cos(60°) = sin(90°-30°) = sin(30°), ha beütöd a számológépbe mindkettőt, akkor ugyanazt kapod eredménynek (ami 1/2).


Ja, meg még a nevezetes szögfüggvényértékeket érdemes jól tudni (vagy legalább azt, hogy a függvénytáblában ezek is benne vannak).

2023. ápr. 25. 12:37
 8/10 A kérdező kommentje:
Lenyegeben akkor a sin30 = cos60?
2023. ápr. 25. 12:41
 9/10 anonim ***** válasza:
Igen. De ez bármilyen szöggel működik, például sin(13°)=cos(77°), vagy cos(110°)=sin(-20°).
2023. ápr. 25. 12:44
 10/10 anonim ***** válasza:
16%

"Vannak még ezek hiperbolikus változatai is: sinh, cosh, tgh, ctgh, sech, csch.

Illetve mindezek inverzei."

Ezek már nem szögfüggvények!

2023. ápr. 26. 00:10