Mikalengo kérdése:

Hogyan tudom kiszámolni ? (elektrotechnika)


A fürdőszoba fűtését segíti egy háromfokozatú villamos hősugárzó. A hősugárzóban

három darab 300 Ω-os fűtőbetét van villamosan vegyesen kapcsolva.


A hősugárzót 10 méter hosszú, 1,5 mm2

keresztmetszetű, réz (ƍ – fajlagos ellenállás–0,0175 Ωmm2/m) tápvezeték üzemelteti. Ellenőrizze a vezetéket feszültségesésre 1,6

A terhelésnél, ha a megengedett feszültségesés nagysága 4,6 V!



2023. ápr. 26. 19:46
 1/3 anonim ***** válasza:

A vezeték ellenállása: R=ρ*l/A=0,0175 Ω*mm^2/m * 10 m / (1,5 mm^2) = 0,116666 Ω

A feszültségesés ezen az ellenálláson 1,6 amper áram esetében:

U=R*I=0,116666 Ω * 1,6 A = 0,1866666 V.

Ha mindkét vezeték - fázis és nullavezető - is 10-10 méter, akkor a feszültségesés ennek duplája, de még az is jóval kevesebb 4,6 V-nál, úgyhogy a feszültségesés nem lépi át a megengedett határértéket.

2023. ápr. 27. 00:21
 2/3 anonim ***** válasza:

Az erősáramú gyakorlatban egyetlen képlettel szokás ezt felírni:

e=2·I·ϱ·l/A=2·1,6·0,0175·10/1,5=0,373V

Ez kisebb, mint a megengedett 4,6V, ezért a vezeték feszültségesésre megfelel.

2023. ápr. 27. 20:28
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2023. ápr. 27. 21:56