Hogy tudom kiszámolni egy függvény minimumát vagy maximumát?

2023. máj. 3. 19:18
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Milyen függvény?
2023. máj. 3. 19:20
 2/18 A kérdező kommentje:

általánosságban tudunk erről beszélni?

Vagy ha kell egy példa akkor fx = (𝑥−5)² - 2

2023. máj. 3. 19:26
 3/18 anonim ***** válasza:

Általánosságban nem.

Konkrétan:

(𝑥−5)² legalább 0. Akkor 0, ha x=5.


Minimum hely: 5, Minimum: f(5)=2


Maximum nincs, mert (𝑥−5)² tetszőleges pozitív szám lehet.

2023. máj. 3. 19:30
 4/18 anonim ***** válasza:

Bocs!

Minimum hely: 5, Minimum: f(5)=-2

2023. máj. 3. 19:32
 5/18 A kérdező kommentje:
Helye az x tengely, erteke y tengely?
2023. máj. 3. 19:47
 6/18 anonim ***** válasza:
Ha ábrázolod, akkor igen.
2023. máj. 3. 19:49
 7/18 anonim válasza:
64%
Ha általános választ szeretnél: egy függvény minimuma es maximuma is ott van, ahol a függvény deriváltja nulla. A minimum és maximum ponton húzott érintő vízszintes, tehát a meredeksége nulla. A derivált a függvény adott ponton húzott érintőjének a meredeksége. Ezért kell nullára kiszámolni.
2023. máj. 3. 19:53
 8/18 anonim ***** válasza:

Például:


f(x)=2 - |3-x|

2023. máj. 3. 19:59
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

A #7 tökéletesen leírta a szélsőértékkel kapcsolatos tévhitet... Például ha az x^3 függvényre néznénk meg az általa leírtakat, akkor az x=0-ban szélsőértéknek kellene lennie, pedig nincs.


A pontos definíció így szól: ha egy függvény adott pontjában szélsőérték van, ÉS OTT DIFFERENCIÁLHATÓ, akkor ott a derivált értéke 0.

Az állítás megfordítása viszont nem igaz, azt ki kell egészíteni; ha a derivált értéke 0, ÉS abban a pontban a derivált értékei „előjelet váltanak”, AKKOR van szélsőérték.

Az „előjelet váltanak” részt úgy kell érteni, hogy előtte (egy adott intervallumon) csupa pozitív értéket vesz fel, a pontban 0-t, utána pedig csak negatívat, vagy fordítva (az első esetben ott maximum, a másik esetben minimum van).


Persze vannak olyan függvények, amelyek folytonosak, de nem differenciálhatóak, illetve olyanok is, amelyek nem folytonosak a szélsőértéknél, emiatt ott más vizsgálatok is szükségesek.


De középiskolában a legtöbb esetben a függvény ábrájából olvassuk le a szélsőértéket, az általad írt függvényt pedig kell is tudni ábrázolni (az eredeti x^2 függvény eltolódik két irányba; 5-tel jobbra és 2-vel le).

2023. máj. 3. 20:22
 10/18 anonim ***** válasza:

Ráadásul különbséget kell tenni helyi és abszolút szélsőérték között.


A lényeg az, hogy általánosságban nem lehet erről beszélni.

2023. máj. 3. 20:32
1 2