Valószínűségszámítás?hogy tudom ezt számolni

Indulok egy vetélkedőn, 20an vagyunk, mennyi annak az esélye, hogy bejutok a tp 5-be? mindenki ugyan azokkal az esélyekkel indul,és játszik
2023. máj. 8. 15:10
 1/5 anonim ***** válasza:

1/4


(19 alatt 4)/(20 alatt 5)

2023. máj. 8. 15:15
 2/5 A kérdező kommentje:
lényegében 1/20-as esélyem van arra,hogy bármelyik helyet megszerezzem, és ha az első ö5 hely közül szeretném valamelyiket akkor mivel nem lehetek egyszerre 1-2-3-4-5 így összeadódik az 1/20-ad,nem?
2023. máj. 8. 15:18
 3/5 anonim ***** válasza:
De.
2023. máj. 8. 15:20
 4/5 A kérdező kommentje:

Jó! akkor úgy érzem felkészültem a matekra, irány strand!

Köszi

2023. máj. 8. 15:24
 5/5 anonim ***** válasza:

Itt egyébként egyszerűbb lenne úgy számolni (már annál, hogy mekkora eséllyel jutsz be az 1,2,2,3,5. helyre), hogy mekkora annak az esélye, hogy NEM jutsz be;


Összes eset: 20*19*18*17*16

„Kedvező” eset: amikor NEM jutsz be: 19*18*17*16*15


Tehát annak a valószínűsége, hogy NEM jutsz be: (19*18*17*16*15)/(20*19*18*17*16) = 15/20 = 3/4, így pedig 1 - 3/4 = 1/4 a valószínűség arra, hogy bejutsz.

2023. máj. 8. 16:03