Mely pozitív egész a, b, c számokra igaz, hogy ab+ac-bc=2abc?

A https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif.. kérdés alapján felvetődött probléma.

2023. máj. 22. 18:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Nincs ilyen számhármas
2023. máj. 22. 19:00
 2/10 A kérdező kommentje:
Eddig én sem találtam ilyet.
2023. máj. 22. 19:05
 3/10 anonim ***** válasza:
Ha lehet az, hogy nem három különböző számról beszélünk, akkor a,b,c közül legalább kettő =0 esetén igaz, mert 0=0 Többet így hirtelen nem tudok.
2023. máj. 22. 19:44
 4/10 A kérdező kommentje:

ab+ac-bc=2abc

a(b+c-2bc)=bc


b+c-2bc lehet pozitív?


Ha nem, akkor ...

2023. máj. 22. 19:48
 5/10 anonim ***** válasza:
Ja tényleg, nem vettem észre, hogy pozitív, akkor az előző válaszom is hülyeség, bocsánat.
2023. máj. 22. 19:50
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

Az egyenlet szimmetrikus a,b,c-re nézve, azaz ha valamely (a;b;c) megoldás, akkor annak tetszőleges permutációja is megoldás lesz. Ezért feltehető, hogy mondjuk a<=b<=c. Az eredeti egyenlet ekvivalens azzal, hogy 1/a+1/b+1/c=2.

Ha az ismeretlenek között nincs ott az 1-es, akkor az 1/a+1/b+1/c maximális értéke 1/2+1/3+1/4=13/12<2, így ez nem lehet. Tehát, mivel a<=b<=c, ezért a=1.

Ekkor 1/b+1/c=1, azazb+c=bc, tehát (b-1)*(c-1)=1, innen pedig adódik, hogy b-1=1 és c-1=1, azaz b=2 és c=2. Tehát a megoldások (1;2;2) és ezek permutációi.

Más: ha keresel magántanárt, aki tehetségfejlesztéssel foglalkozik, keress meg privátban.

2023. máj. 24. 22:55
 7/10 anonim ***** válasza:
52%
6: Szerintem magadnak keress magántanárt. Ezeket a számokat visszahelyettesítve a jobboldal 0, a bal pedig 8.
2023. máj. 24. 23:30
 8/10 A kérdező kommentje:
bal - jobb
2023. máj. 25. 01:21
 9/10 anonim ***** válasza:
0%

7: Félreolvastam. A negatív előjelet pozitívnak vettem.

Eléggé primitív egy gyökér lehetsz, ha ennyit nem vagy képes felfogni.

2023. máj. 25. 03:01
 10/10 anonim ***** válasza:

Nos, így még egyszerűbb a feladat megoldása.

Osszuk el mindkét oldalt abc-vel (ezt megtehetjük, hiszen a;b;c pozitív egészek)

Kapjuk, hogy 1/c+1/b-1/a=2, azaz 1/c+1/b=2+1/a.

Mivel c;b>=1, ezért 1/c<=1 és 1/b<=1, tehát 1/c+1/b<=2.

Másrészt nyilvánvaló, hogy 2+1/a>2.

Mivel az egyenlet baloldala legfeljebb 2 és a jobboldala nagyobb, mint 2, ezért az egyenletnek nincs megoldása a pozitív egész számok halmazán.

2023. máj. 25. 03:17