Hogy kell megoldani ezt a kombinatorikai permutációs feladatot? (bőv. Leírásban)


A matek feladatgyűjteményben van ez a permutációs feladat és nem akar kijönni az eredmény.


Kérdés: Hány ötjegyű páros szám képezhető a 0,1,2,3,4, számjegyekből, ha minden számjegy csak egyszer szerepelhet?

A könyv hátuljában a megoldás 60, de hogy jön ki?

Légyszi magyarázza el valaki!


2010. okt. 11. 21:32
 1/4 anonim ***** válasza:
Azt figyelembe vetted hogy az első helyen nem állhat a 0? Ekkor ugyanis csak 5 jegyű a szám.
2010. okt. 11. 21:45
 2/4 anonim ***** válasza:
Akarom mondani csak 4 jegyű!!!
2010. okt. 11. 21:48
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nos ha a nulla az utolsó számjegyed, az első helyi értékre 4 számot, a másodikra 3 számot, a harmadikra 2 számot írhatsz s a negyedikre azt az egyet ami marad. Ez 4*3*2*1=24 darab 5 jegyű páros szám.

Ha a 2-est írod be ötödik számjegynek az első helyi értékre csak 3 szám kerülhet 1, 3, 4 a 0 nem. A második helyi érték már lehet 0, így oda ugyancsak 3 számot írhatsz a így tovább mint előbb. Tehát: 3*3*2*1=18

Ugyanez a helyzet ha a 4-est írod utolsó számjegynek, ismét 18 5 jegyű páros számot kapsz.

Végül 24+18+18=60

2010. okt. 11. 21:58
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a megoldást. Sokat segítettél.
2010. okt. 11. 22:10