Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az alábbi logikai következteté...

Az alábbi logikai következtetés igaz vagy hamis? Értek táblázat segítségével ábrázolja.

Figyelt kérdés

Premisszak:

1. Ha egy szám páratlan, akkor prímszám.

2. Az n szám nem prímszám.


Konklúzió:

Az n szám nem páratlan.


Itt csatolom a megoldás képét:

[link]


Szerintem az alsó sor a helyes.

Mivel a feltételeknek igaznak kell lenniük, így csak az alsó sor lehet helyes, amibol kiderül és látszik a táblázatban is hogy a következtetés helyes.


Mit gondolok rosszul?


2023. jún. 23. 12:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A 9 páratlan, de nem prímszám!
2023. jún. 23. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Ugyanezt vegiggondoltam én is.

De értek táblázat segítségével nem tudom ezt így megoldani.

2023. jún. 23. 12:52
 3/12 A kérdező kommentje:
Melyik sorból derül ki az hogy hamis?
2023. jún. 23. 12:54
 4/12 anonim ***** válasza:

A megoldás rossz. És ggen, az igazságtáblázat ugyanezt adja vissza.


Amúgy:

p -> q => ~p v q

(~p v q) & ~q => (~p & ~q) v (q & ~q) : itt a második ellentmondás, tehát a következtetés: ~p & ~q


Másrészt:

p -> q => ~q -> ~p

Vagyis ~q állításból egyértelműen következik, hogy ~p

2023. jún. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ez milyen könyv?
2023. jún. 23. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Matematika gyakorló és érettségire felkészítő feladatgyujtemeny I.

A könyv címe.


Amúgy akkor az igazsagtablazat melyik sora dönti el hogy hamis a következtetés?

2023. jún. 23. 13:18
 7/12 anonim ***** válasza:

Éppen ezt írom, hogy sehol.


A megoldásnak nincs értelme: egyrészt világosan látszik az utolsó sorból, hogy helyes a következtetés. Másrészt egy következtetés helyes vagy helytelen, nem pedig igaz vagy hamis. Utóbbit csak állításokra mondjuk. A kérdés helyesen is van megfogalmazva. Szerintem elrontották ezt: helyeset akart írni hamis helyett. Végülis mindkettő "h"-val kezdődik...


De ha valaki rámutat, hol tévedek, akkor én leszek a legboldogabb.

2023. jún. 23. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott, hogy a premisszáknak mindig igazaknak kell lenniük (pontosabban: igaznak kell tekintenünk). Maga az első állítás (ahogy arra az #1 válaszoló is rámutatott, csak éppen ennek itt nincs jelentősége) önmagában nem igaz, de most feltesszük, hogy az első premissza igaz, ami implikációként fog viselkedni, aminek pedig ismerjük a táblázatát.


Mivel a premisszákat elfogadjuk, ezért a táblázatnak csak az a sora jöhet szóba, ahol p->q igaz, vagyis a második sorral nem foglalkozunk.


Ezen kívül a 2. premisszának is igaznak kell lennie, ami a táblázatban nem szerepel, de a táblázat számol vele.


Valamint a két premisszának egy időben is igaznak kell lennie, vagyis a (p->q)^-q szintén igaz kell, hogy legyen. Így pedig csak az utolsó sorral kell foglalkoznunk, ahogy azt a kérdésben leírtad.


Ebben a helyzetben az a kérdés, hogy abban a sorban p alatt mi van (p hamis). Ha az megfelel a konklúzióban megfogalmazottaknak (p hamis), akkor helyes a konklúzió, egyébként nem (de mivel p hamis = p hamis, ezért helyes).

2023. jún. 23. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Ezen gondolkodtam 1 ora hosszat.

De ezek szerint igazam volt nekem is, hogy helyes a következtetés.

Ettől függetlenül az első válaszoló igazat irt, hogy a 9 az páratlan és nem prim.

2023. jún. 23. 13:50
 10/12 anonim ***** válasza:

"Ettől függetlenül az első válaszoló igazat irt, hogy a 9 az páratlan és nem prim."

. Igaz, de nem ez a feladat itt.

2023. jún. 23. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!