Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jól csináltam meg ezt a...

Jól csináltam meg ezt a fizika feladatot, vagy valahol elszámolom magam?

Figyelt kérdés

Egy száraz kifutópályán a maximális súrlódási együttható 0.6.

Egy 60 tonnás repülőgépnek mennyi a maximális fékezőereje?

A gravitációs gyorsulás 9.81 m/s2.


Én azt a képletet használtam, hogy Fk = μk Fn

Először kiszámoltam, hogy a Normal Force az simán F=ma tehát 60000 szorozva 9.81-el, ami 588600 N, ezután pedig megszoroztam az 588600-at a 0.6-al, és így az jött ki, hogy 353160 N.


Azért nem tudom, hogy ez jó-e, mert nem tudom, hogy a fékezőerő az az Fk-ra (Friction force) vonatkozik-e, vagy sem. Aki tudja a helyes megoldást, annak nagyon hálás lennék, ha le tudná írni válaszát. Sok múlik most nekem ezen. Köszönöm szépen! :)



2023. júl. 28. 21:15
A kérdező szavazást indított:
Helyes lett a megoldás
Nem lett helyes a megoldás
5 szavazat
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem korrekt. Végső soron a súrlódás lassítja a repülőt.


(((Annyi észrevétel, hogy egy repülő általában nem csak a kerekével tud fékezni, így nyilván lehet még ennél is nagyobb a fékező erő, de valamiért a tankönyvírók szeretnek ilyen „apróságokról” elfelejtkezni, aztán csodálkoznak, hogy valakik összekavarodnak…)))

2023. júl. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

((És most már tényleg befejezem, de ugye a nyomóerő sem egyszerűen m*g, mert ugye a repülő pont úgy van kitalálva, hogy a szárnya tudja cipelni a súlyát, földetérésnél pedig – a nagyobb repülőknél egészen biztosan – tudják úgy változtatni a szárnyak alakját, hogy ne felfelé emeljék, hanem lefelé nyomják a repülőt… Szóval ez megint egy nagyon elszállt feladat. Remélem, az ejtőernyős feladatoknál nem lehet majd ugyanígy elhanyagolni a közegellenállást.)))


De továbbra is szinte teljesen biztos vagyok benne, hogy azt várják megoldásként, amit leírtál.

2023. júl. 28. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Egyetértek veled, habár ezek csak ilyen kis egyszerűbb, "primitívebb" feladatok, nincs sok közük a valósághoz. Közelgő vizsgára készülök. Szép estét!
2023. júl. 28. 22:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!