Tudnátok ebben az egyenletrendszer megoldásában segíteni?


x^2 + xy = 12

y^2 + xy = -3


Adott hozzá a tanár instrukciókat, hogy hogyan kéne megoldani, viszont nem igazán értettem. Egy darabig eljutottam, de elvesztem.

Nagyon megköszönném, ha valaki levezetné nekem!



2023. szept. 5. 19:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldási mód; mindkét egyenletben emeljünk ki, amit lehet:


x * (x+y) = 12

y * (y+x) = -3


Nyilván y+x=x+y, tehát így írjuk fel a másodikat:


x * (x+y) = 12

y * (x+y) = -3


Ha y=0 vagy x+y=0, akkor a második egyenletben 0=-3-at kapunk, ami nem igaz, tehát ezek az értékek nem lehetnek. Egyébként pedig eloszthatjuk egymással a két egyenletet, a fölsőt az alsóval osztom most:


x/y = -4, innen

x = -4y, és ezt be tudjuk valamelyik egyenletben helyettesíteni. Érdemesebb a másodikba;


y^2 + (-4y)*y = -3, ezt pedig egyszerűen csak rendeznünk kell;

-3y^2 = -3

y^2 = 1, ennek pedig két megoldása az y=1 és az y=-1, ezekhez az x=-4 és az x=4 megoldások tartoznak, tehát a két megoldáspár: (-4;1) és (4;-1).

2023. szept. 5. 19:39
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!

Mostmár minden tiszta!

2023. szept. 5. 19:49
 3/3 krwkco ***** válasza:

x^2 + xy = 12

y^2 + xy = -3

A két egyenlet összege x^2+2xy+y^2=(x+y)^2=9

Ezért x+y=3 vagy -3.

Az első egyenlet: (x+y)*x=3x=12; x=4 és y=-1

vagy (x+y)*x=-3x=12; x=-4 és y=1

2023. szept. 5. 22:18