Fizika. Hogy induljak el?

Figyelt kérdés
Béla a tengerben fuldoklik a parttól 100 m-re. András a szárazföldön, a parttól 50 m-re áll, és azonnal a segítségére siet. Mikor elindul légvonalban 200 m-re vannak egymástól. András a szárazföldön 7 m/s sebességre képes, a vízben 1 m/s-ra. Mennyi a legrövidebb idő, amíg odaér?

2023. szept. 11. 18:32
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

Rajzold le. Két egybevágó derékszögű háromszöget fogsz látni. A nagyobbik befogója 50m + 100m, átfogója 200m. A kisebbik háromszög befogója 50m, átfogója látszik, hogy (50/150)*200m = x. x az út, amit szárazföldön tesz meg. Vízben pedig látszik, hogy 200-x távot.


Ha a távolságok megvannak, az eltelt időket már könnyű kiszámolni és összeadni.

2023. szept. 11. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Nem egybevágó, hanem hasonló.
2023. szept. 11. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem mondja a feladat, hogy Andrásnak egyenes mentén kell haladnia!
2023. szept. 11. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
2023. szept. 11. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 krwkco ***** válasza:
0%

"Nem mondja a feladat, hogy Andrásnak egyenes mentén kell haladnia!"

Nem mondja, de tudjuk, hogy a síkgeometriában két pont között a legrövidebb út az egyenes. Ezért akár a szárazföldi, akár a tengeri útja görbe, akkor azt egy egyenes szakasszal előnyösen lehet helyettesíteni.

2023. szept. 12. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5 de nem a legrövidebb úton kell mennie, hanem a leggyorsabb a feladat kerdese.


A geogebra abra, az megadja a kiindulo helyzetet. Onnan tudod parameterezni valahogy hogy hol fog bemenni a vizbe. Mivel szarazfoldon gyorsabban halad, emiatt megeri neki szarazfoldon tobb utat megtennie, es utana vizben kevesebbet. Parameterezed valahogy az utat, majd a parameter fuggvenyeben megtalalod a minimumot. Egyebkent pont a fenytoresnek megfelelo utat fogod kapni, hiszen a feny is a legrovidebb ideju utat keresi.

2023. szept. 12. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 krwkco ***** válasza:

#6

Azt írtam: "Ezért akár a szárazföldi, akár a tengeri útja görbe..."

Vagyis külön-külön nem lehet más, mint egy-egy egyenes szakasz.

2023. szept. 12. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy semmi közöm hozzá, de itt, ha valaki lepontoz, az saját magának szellemi képesség hiányosságait mutatja ki.


Van egy probléma, néhányan reagálnak rá, megvitatják a megoldási módokat. aztán - esetleg - megállapodnak valamiben. Itt pontozgatni - finoman szólva is - tudatlanságra vall.


Egyébként, ha valakinek ez örömet okoz, akkor kattintgasson nyugodtan, de tudja, hogy ez mivel jár.

2023. szept. 12. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én is utálom a sok gyökér lepontozgatást, de ez most teljesen jogos volt a részéről, mert valóban benéztem, a legrövidebb időt elnéztem.
2023. szept. 17. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!