Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy polcon 33 könyv van....

Egy polcon 33 könyv van. Hányféleképpen tudunk 9 nem szomszédosat kiválasztani?

Figyelt kérdés

2023. szept. 16. 10:16
 1/10 anonim ***** válasza:

Minden kiválasztást tudunk egy 0-1 kódsorral kódolni, ahol az 1 azt jelenti, hogy azon a helyen a könyv kiválasztásra került, egy ilyen kódban pontosan 9 darab 1-es és 24 darab 0 szerepel. Mivel szomszédos könyveket nem választhatunk ki, ezért azt tudjuk biztosan elmondani, hogy mindegyik 1-es szomszédságában csak 0-k lehetnek. Az 1-esnek háromféle elhelyezkedése lehet; vagy a két szélén vannak, tehát a kódban 10 vagy 01 van az elején vagy a végén, vagy valahol középen, akkor 010 szerepel. Ebben a formában viszont eléggé macerás a számolás, ezért teszünk bele egy kis csavart; minden jó kiválasztást a két szélén megtoldunk egy-egy 0-val. Ezt azért tehetjük meg, mert könnyen észrevehető, hogy ha a két 0-t visszatöröljük, akkor egyértelműen visszakapjuk a kiválasztás kódját. Ez pedig azért jó nekünk, mert ebben a felállásban mindegyik 1-esre igaz lesz, hogy a szomszédjaik 0-k lesznek, valamint -ha megfelelően permutálunk- az 1-es a szélére nem tud kerülni.


Most minden kód két részre bontható; vannak ezek a 010 részek, amiknek fixen meg kell jelenniük, és ezen kívül vannak a 0-k. Ezért gyakorlatilag azt is megtehetjük, hogy ezeket a 010 részeket lecseréljük például egy X-re. Így pedig a kódunkban lesz 9 darab X és 17 darab 0, amiket már bármilyen megkötés nélkül tudunk permutálni, megkapva ezzel az összes lehetséges kiválasztási módot, tehát a végeredmény: 26!/(9!*17!), vagy másként: (26 alatt a 9).

2023. szept. 16. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%

Fogalmazzuk át a feladatot.

Van 24 könyvünk. Be akarunk még tenni 9-et közéjük, lehet az elejére is, és a végére is tenni, ez ugye 25 hely. Ezt (25 alatt a 9) -féleképpen tehetjük meg. Kész.

2023. szept. 16. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Az én (#1) megoldásomban ott a hiba, hogy ha két kiválasztott könyvnek lenne közös szomszédja, vagyis a 01010 rész szerepelne, akkor nem tudnánk következmények nélkül a 010 részt X-re cserélni. Valójában olyan egyszerű a feladat, ahogy a #2 megoldotta.


A gond az volt, hogy belekevertem egy másik feladatot, ami csak kevésben tér el ettől; abban a feladatban az a megkötés is van, hogy a kiválasztott könyveknek nem lehet közös szomszédjuk sem, vagyis két kiválasztott könyv között legalább két nem kiválasztottnak kell lennie. Abban az értelmezésben viszont már jó lenne az 1-es megoldás.

2023. szept. 16. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Illetve el is számoltam, mivel nem 17, hanem csak 8 darab 0 lesz a végén abban az esetben.
2023. szept. 16. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Egyébként már a feladat is úgy írja, hogy kiválasztani kell. Az pedig a kombináció. Az ilyen feladatoknál ezért hatványozottan fontos a szöveg értelmezése, mert különben úgy jársz, mint az #1 válaszoló túlbonyolított és hibás megoldása.
2023. szept. 16. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

#5, aha, és akkor „kiválasztással” hogyan oldanád meg azt az értelmezést, amit én írtam? ...


Tessék, hogy egyértelmű legyen, mire gondolok; egy polcon lévő 33 könyvből hogyan lehet 9 könyvet KIVÁLASZTANI úgy, hogy bármelyik kettő között legalább 2 olyannak is kell lennie, amik nincsenek kiválasztva?

2023. szept. 16. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#6 Sehogyan nem oldanám meg, mert az egy helytelen értelmezés.


A helyes értelmezés klasszikus eseménytérben az amit a #2-es válaszadó írt le: A polcon lévő könyvek mellett fixen ott vannak az üres helyek* és csak ki kell választani, hogy melyik üres helyre tesszük be a kezünkben lévő 9 könyvet.


Tehát a polc így nézne ki, ha nem lenne valaki számára egyértelmű:


_||_||_||_||_||_ ...


Hányféleképpen tudjuk kiválasztani, hogy hova kerüljenek a kezünkben lévő könyvek? Gondolom az ábra után már nem kell mondani a megoldást.


Az #1-es válaszoló abból a helytelen feltételezésből indult ki, hogy a már betett könyvek mellé is tehetünk még további könyveket.


* Pontosan egy üres hely van mindegyik könyv mellett és ugye a könyvsor végén és elején is van 1-1 üres hely, hiszen nincsen odaragasztva a könyv a polc széléhez.

2023. szept. 16. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#7, te most direkt játszod a hülyéd?


Gyengébbek kedvéért leírtam egy másik feladatot, amiben szerepel a kiválasztás szó (amire te váltig állítod, hogy akkor kiválasztással kell megoldani), nem azt mondtam, hogy a kérdező által írt feladatot értelmezd máshogyan...

2023. szept. 16. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Az általad leírt feladatot ugyanúgy kiválasztással kell megoldani és ennek mintájára történik a megoldása is.
2023. szept. 16. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Akkor hallgatom, hogyan is oldanád meg...
2023. szept. 16. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!