Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki tud segiteni nyelvtanbol?

Valaki tud segiteni nyelvtanbol?

Figyelt kérdés

2 mondatot kene elemezni nyelvtanbol.

(Alany, allitmany, hatarozok, jelzok)

1. Mondat: A kőszívű ember fiai című regény témája a reformkor, a forradalom és a szabadságharc.

2.mondat: Ez a mű a szabadságharc leverése után játszódik.

Kérlek segítsetek mivel ez nem megy nekem.



2023. szept. 18. 20:34
 1/8 anonim ***** válasza:
Hányadikos vagy?
2023. szept. 18. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem hiszem hogy az szàmít hogy hanyadikos vagyok. De egyébként kilencedikes csak év eleji ismétlés van és nekem ez már tavaly se ment..
2023. szept. 18. 20:39
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A kettes az aztán igazán könnyű, alap! Nulla nehézségű. Mit állítunk? játszódik. Mi játszódik? A mű. Melyik mű? Ez. Minőségjelző. Mikor játszódik? leverése után. időhatározó. Ugye nem kell magyaráznom, hogy a mikor kérdésre az időhatározó felel? Minek a leverése után? A szabadságharc ... Birtokos jelző.

Az első mondat már cifrább, mert nem tudom eldönteni, hogy melyik az alany és melyik az állítmány: a témája illetve a reformkor, forradalom, szabadságharc. A problémát az okozza, hogy mindkét elem névszó, egyik sem ige. Tehát a két lehetőség: Mit állítok? Témája. Mi a témája? A reformkor stb. Avagy: Mit állítok? A reformkor stb. Mi a reformkor stb? A témája. Hátha jön valaki, és érvel egyik vagy másik mellett. Ha a volt segédigét hozzátesszük, aminek az állítmány részének kell lennie, akkor ez tűnik a megfelelőbb megoldásnak.

Mindenesetre a regény birtokos jelző, a Kőszívű ember fiai című egész kifejezést én minőségjelzőnek venném. A című egészen biztosan minőségjelző, a többivel meg nem lehet mit kezdeni, csak bepakolni ugyanoda. Ez speciel nehéz, de nem tudom, mért rettegsz attól, hogy egy feladat megoldása gondot okoz, szépen felállsz, ha kérdeznek, és megmondod. Ehhez persze az kell, hogy ne úgy válaszolj, hogy Mit nem értesz? Semmit, hanem az alapvető dolgokat, mint mondjuk egy időhatározó vagy minőség ill. birtokos jelző felismerése, tudd. Általában az alany-állítmány is egyértelmű, ha az egyik ige.

2023. szept. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Közben még olvasgattam, mert furának tűnt nekem, hogy az "ez" minőségjelző, miközben nem is tulajdonságot fejez ki, és azt találtam, hogy a minőségjelzők egyik alfaja a kijelölő jelző, az felel a "melyik?" kérdésre. Lehet, hogy még az "A kőszívű ember fiai című" egység is ide sorolható, mert az is a "melyik" (regény) kérdésre felel. Majd megírhatnád a tanár szerinti megoldást.
2023. szept. 18. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Mondat: A kőszívű ember fiai című regény témája a reformkor, a forradalom és a szabadságharc.


Á= témája; ( névszói állítmány)

Minek a témája? = regény

Melyik regény? = Kőszívű ember fiai című

A=reformkor, forradalom, szabadságharc

2023. szept. 19. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ez a mű a szabadságharc leverése után játszódik.


Á= játszódik ( ige)

A= regény ( főnév)

Melyik regény = ez ( kijelölő jelző; mutatószó)

Mikor? = leverése után ( névutós névszó)

Minek a leverése után= szabadságharc ( birtokos j.)


Amúgy nem csak akkor játszódik. A bécsi forradalom, ( Plankenhorsték szerepe), majd a szabadságharc ( Richárd hazatérése, harcok, stb.), Buda bevétele ( Richárd és Ödön párbaja)a a leverés és a megtorlás idején játszódik.

2023. szept. 19. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ajánlom: Zsuffa Zoltánné - Gyakorlati magyar nyelvtan
2023. szept. 19. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
2023. szept. 19. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!