Fizikábol szeretnék segítséget, lányomnak 5-ért:-D Íme a feladat: Egy busz 36 km/h sebességel halad, a megálló elétt 100 m távolsaágban elkezd fékezni. Mekkora a busz lassulása?


2023. szept. 27. 17:39
 1/3 anonim ***** válasza:

lassulás = (végsebesség négyzete - kezdeti sebesség négyzete) / (megtett út * 2)


Megfelelően behelyettesítve -6,48 m/s^2 jön ki.

2023. szept. 27. 23:27
 2/3 krwkco ***** válasza:

Egyszerűen számolva:

36km/h=10m/s

Egyenletes, megállásig történő lassulás esetén az átlagsebesség ennek a fele: 5m/s

A lassulás ideje az átlagsebességből és a megtett útból:

t=s/v (100m)/(5m/s)=20s.

A lassulás a=v/t (10m/s)/(20s)=0,5m/s^2


Vagy a képlettel. 1-es képlete jó, csak nem váltotta át a sebességet m/s-ra. És, ha nem gyorsulás, hanem lassulás a kérdés, akkor az értéke nem negatív.

2023. szept. 28. 03:44
 3/3 dq ***** válasza:
72%

Legyen a busz tömege M. Ekkor a mozgási energiája

: K = 1/2 M v^2.

Ezt s:=100m úton veszti el, így a rá ható erő

: F = K/s.

Amiből a lassulás

: a = F/M = K/s/M = v^2/2s = (100m^2/s^2) / 200m = 0.5 m/s^2.

2023. szept. 28. 14:24