Hogyan lehet leellenőrizni, hogy a másodfokú polinomfüggvényt jól oldottam -e meg?


Pl. p(x)= 2x^4-x^3-3x^2

Kijön a másodfokú megoldóképlettel, hogy x=0 x1=1,5 x2=1


Hogy tudom visszaellenőrizni?



#matematika #egyenlet #polinom #megoldépképlet
2023. okt. 14. 23:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Akkor ezt most még egyszer, mert semmi értelme annak, amit írtál...
2023. okt. 14. 23:23
 2/5 A kérdező kommentje:
Át kell alakítani kiemeléssel. És kapok 3 x értéket. Ezt akarom leellenőrizni, jól számoltam -e?
2023. okt. 14. 23:29
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nem lett sokkal több értelme...


Te arra gondolsz, hogy ennek a negyedfokú függvénynek szeretnék kiszámítani a zérushelyeit, ehhez egyenlővé teszed a függvényt 0-val, így kapod a


2x^4-x^3-3x^2 = 0


egyenletet. Ebben az esetben az valóban egy jó lépés, hogy kiemelsz x^2-et, így kapod az


x^2 * (2x^2 - x - 3) = 0


egyenletet, ahol vagy x^2=0, vagyis x=0, vagy pedig x^2-x-3=0, ezt pedig megoldóképlettel meg tudod oldani.


Értelemszerűen ellenőrizni úgy tudsz, hogy behelyettesíted x helyére a kapott értékéket, elvégzed a műveleteket, és ha eredményül 0-t kapsz, akkor jó megoldást kaptál, egyébként nem.

2023. okt. 14. 23:46
 4/5 anonim ***** válasza:

amiket kaptál x-eket, behelyettesíted az eredeti egyenletbe, amit meg kellett oldanod, és 0-t kell, hogy kapj.

először az egyik gyökkel, majd a másikkal

2023. okt. 24. 13:49
 5/5 anonim válasza:
Geogebrát tudom ajánlani. Beirod a függvényt és kiadja a megoldást!
2023. nov. 4. 23:03