Egy 12cm magas forgáskúp alapkörének sugara 6 cm, a fenti forgáskupot két részre vágjuk az alaplap síkjával párhuzamos síkkal a magasságának felezőpontjában. Számítsa ki a keletkező részek térfogatát?


b feleadat, a csúcstól számítva milyen távolságra kell a kúpot az alaplappal párhuzamosan elmetszei, hogy a kapott két rész térfogata egyenlő legyen?


2023. okt. 27. 13:56
 1/1 anonim ***** válasza:

Hasonlósággal a legegyszerűbb számolni;


a) Mivel a magasság felénél vágjuk el, ezért a keletkező kis kúp és az eredeti kúp közötti hasonlóság aránya lambda=1/2, így térfogataik aránya lambda^3 = (1/2)^3 = 1/8 lesz. Tehát kiszámolod az eredeti kúp térfogatát, és azt osztod 8-cal, hogy a kicsiét megkapd.


b) Itt a lambda^3 = 1/2, vagyis lambda = köbgyök(1/2). Legyen a kisebbik kúp magassága x, ekkor az x/12 = köbgyök(1/2) egyenletnek kell teljesülnie. Amit kapsz, az lesz a válasz a kérdésre.


Lehet máshogyan is számolni, de az sokkal hosszabb ennél.

2023. okt. 27. 14:20