Mit kéne csinálnom ennél a feladatnál? Próbálkoztam, utána néztem a neten, nem jutottam sokra... Maga a feladat az áramkörökkel kapcsolatos, itt ez éppen párhuzamos kapcsolás, egyébként így szól:


Hogyan változik a főágban folyó áram erőssége, ha a kapcsolót zárjuk? Számítsd ki az egyes esetekben a hiányzó adatokat!


Na most itt van egy ábra erről az egészről, megpróbálom leírni, hogy hogy néz ki.


Amit tudunk:

U=50V (ez a főágra vonatkozik, de gondolom állandó)

I=2A (ez is a főágnál van)

Az első fogyasztónál (ami legfelül található) az ábrán ezt látom: I1=?, R=?, U1=?--> ezeket meg kéne adni, ki kéne számítani.

-a második fogyasztó bal oldalán van egy nyitott kapcsoló, ezt látom: 2R=? (Ezt nem tudom, hogy 2*R lenne, vagy csak simán az R2...), U2=?

-az áramforrás alul van szintén párhuzamosan a 2 db fogyasztóval, a 2 db fogyasztó pedig egymás alatt helyezkedik el. Az áramforrásnál ezt látom:

U=50V, I=2A (ezt a két adatot írtam le az elején is) és kérdezi az eredő erőt (Re=?).

Szintén a főágban, az áramforrástól balra, és felfelé (ahogy közelítenénk az első fogyasztóhoz, ott lenne a kapcsoló is), nagyjából középen van egy Ampermérő és ott pedig a teljesítményt kérdezi (P=?).

Megpróbáltam ezt: (nem biztos, hogy jó)

R=U/I= 50V/2A= 25Ω, na most ezt a 25Ω oké, hogy az ellenállás, de ezt abból a 2 adatból számoltam ki, amit tudok, és nem tudom, hogy ebből a 25Ω-ból tudnék e valamit vonatkoztatni az I1-re vagy az I2-re. Illetve amit még nem tudok, hogy hogyan fog változni a főágban folyó áram erőssége, hogyha bezárom a kapcsolót. Előre is köszönöm a válaszokat.



2023. nov. 2. 20:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Arra tippelek, hogy a 2R valóban azt jelenti, hogy a másik ellenállás kétszerese.

És U= I*R ből, akkor tudsz I1,I2 t számolni.

2023. nov. 2. 22:29
 2/11 anonim ***** válasza:

A sok szöveg helyett jobb lenne feltenni róla egy rajzot, az sokkal egyértelműbb, ebben így sok minden félreérthető. Fényképezd le és tedd fel például ide:

[link]

vagy ide:

[link]

2023. nov. 2. 22:57
 3/11 anonim ***** válasza:

Azért megpróbálom értelmezni. Van egy áramforrás, melynek feszültsége U=50 V, a főágban folyó áram I=2 A. Az áramforrásra rá van kapcsolva egy R ellenállás és ezzel párhuzamosan 2R ellenállás. Az utóbbi egy kapcsolóval csatlakozik az áramforrásra, amely először nyitott állapotban van, majd ezt a kapcsolót zárjuk.

1. Feltételezzük, hogy a főág megadott árama a 2. fogyasztó kikapcsolt helyzetében érvényes. Ekkor az R ellenállásra U=50 V feszültség kerül és I=2 A áram folyik rajta, ebből kiszámítható az értéke:

R=U/I=50/2=25 Ω

Ebben az esetben: U1=U=50 V és I1=I=2 A

2. Bekapcsoljuk a 2R ellenállású fogyasztót is. Mivel R=25 Ω, így 2R=50 Ω. A 2R ellenálláson folyó áram:

I2=U/2R=20/50=1 A

A párhuzamos kapcsolás következtében U1=U2=U=50 V, vagyis mindkét fogyasztóra 50 V feszültség kerül. A főág árama a két fogyasztó áramának összege:

I=I1+I2=2+1=3 A

A leírásod alapján az ampermérő a főág áramát méri. Az első esetben (csak R van bekapcsolva) I=2 A, a második esetben (R és 2R is be van kapcolva) I=3 A. Ennek alapján a teljesítmény, ami a fogyasztók által felvett összes teljesítmény (= az áramforrás leadott teljesítményével):

1. P=U·I=50·2=100 W

2. P=U·I=50·3=150 W

2023. nov. 3. 00:03
 4/11 anonim ***** válasza:

Ezt elírtam: I2=U/2R=20/50=1 A

helyesen: I2=U/2R=50/50=1 A

2023. nov. 3. 00:05
 5/11 A kérdező kommentje:

[link]

Itt van egyébként a kép

2023. nov. 3. 11:48
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ!!
2023. nov. 3. 12:04
 7/11 A kérdező kommentje:
Sokat segített!!!
2023. nov. 3. 12:09
 8/11 anonim ***** válasza:

1.

A kapcsoló nyitott helyzetében a 2R ellenálláson nem folyik áram, ezért ezen az ellenálláson feszültség sem esik, ezért:

I2=0 és U2=0

Ebben az esetben csak az R ellenálláson folyik áram. Ezt az áramot méri az ampermérő, ennek értéke I=2 A. Az áramforrás feszültsége U=50 V. Ohm-törvénye alapján számítható az ellenállás:

R=U/I=50/2=25 Ω

Mivel ebben az esetben csak az R ellenállás kapcsolódik az áramforrásra, ezért az eredő ellenállás R-el egyenlő:

Re=R=25 Ω

2.

A kapcsoló zárása után a 2R ellenálláson is folyik áram. Mivel R=25 Ω, ezért:

2R=2·25=50 Ω

Párhuzamos kapcsolás esetén a fogyasztók feszültsége egyenlő az áramforrás feszültségével:

U1=U2=U=50 V

Ezért az R ellenálláson továbbra is I1=2 A áram folyik. A 2R ellenálláson folyó áram Ohm-törvénye szerint:

I2=U2/2R=50/50=1 A

A főág árama a két mellékág áramának összege:

I’=I1+I2=2+1=3 A

Ebben az esetben az eredő ellenállás az R és a 2R párhuzamos eredője:

Re’=(R·2R)/(R+2R)=2R/3=2·25/3=50/3 Ω≈16,67 Ω

Az eredő ellenállás számítható az áramforrás feszültségéből és áramából is:

Re’=U/I’=50/3 Ω≈16,67 Ω

Lényegében ezt már leírtam előzőleg, csak te ott P-t írtál, ami a teljesítmény lenne, de a rajzon nem P van, hanem I’, ami a kapcsoló zárása utáni áram a főágban.

2023. nov. 3. 12:23
 9/11 anonim ***** válasza:
Ha lesz még ilyesmi feladatod, akkor sokkal jobb, egyértelműbb, ha felteszel róla egy képet, mert egy kapcsolást szövegben leírni eléggé körülményes és félreértésekre adhat okot. Mielőtt feltetted a képet többször elolvastam a leírásod, annak alapján próbáltam kitalálni mi lehet a rajzon, ami úgy tűnik sikerült. Igaz, hogy elég jól leírtad a kapcsolást, de egy bonyolultabb rajzot már szinte képtelenség szövegben úgy leírni, hogy az mindenki számára egyértelmű legyen.
2023. nov. 3. 12:28
 10/11 anonim ***** válasza:
Mivel az ellenállás az 2/3-ára csökken, az áram az 3/2-ére nő. Ohm törvényéből kifolyólag.
2023. nov. 4. 16:49
1 2