Tudnátok seíteni légyszi?


9,00 g oxálsavat előre megsavanyított kálium-permanganát-oldat segítségével szén-

dioxiddá oxidálunk. Mekkora térfogatú normálállapotú szén-dioxid gáz képződik? Mekkora

térfogatú 0,100 mol/dm3 koncentrációjú kálium-permanganát-oldatra van szükség? A

rendezendő folyamat egyenlete:

KMnO4 + (COOH)2 + H2SO4 = MnSO4 + CO2 + K2SO4 + H2O


jan. 5. 22:08
 1/3 anonim ***** válasza:

2 KMnO4 + 5 (COOH)2 + 3 H2SO4 -> 2 MnSO4 + 10 CO2 + K2SO4 + 8 H2O

Ez úgy jön ki, hogy azt kell tudni, hogy a Mn darabonként 5 elektront vesz fel (mert +7-ről +2-re csökken az oxidációs száma), a szénatomok meg darabonként 1 elektront adnak le (mert +3-ról +4-re nő az oxidációs számuk), hiszen a szén az mindenhol 4 vegyértékű, de az oxálsavban a két szénatom egymással is kovalens kötésben van, és az azonos atomok közötti kötés (mivel nincs elektronegativitás különbség, hiszen saját magával minden elemnek megegyezik az elektronegativitása) nem számít bele az oxidációs számba, mert nem változtatja meg.

Viszont mivel egy oxálsav molekulában 2 db szénatom van, ezért az egész molekula 2*1=2 db elektront ad le. És a 2-nek meg az 5-nek a legkisebb közös többszöröse a 10 (ami a szorzatuk is, hiszen relatív prímek egymáshoz képest [sőt mindkét szám külön-külön is prím, de az most mindegy]), vagyis annyi darab mangánion kell, hogy 10 elektront vegyen fel, és annyi szénatom, hogy szintén 10 elektront adjon le, és akkor ez ugye: 2 darab mangánion és 5 darab oxálsav molekula.

És akkor már adja magát, hogy 5 db oxálsav molekulából 10 db CO2 keletkezik az eleve a molekulában lévő szén- és oxigénatomokból, 2 db KMnO4-ből 2 db MnSO4 és 1 db K2SO4 keletkezik, mert ezekben lesz ugyanannyi darab mangán- és kálium-ion, és akkor ezekhez összesen 3 db szulfátion kell, ami 3 kénsavmolekulában van. A 8 vízmolekula összes oxigénatomja pedig a KMnO4 oxigéntartalmából származik, ami 2*4=8, a 16 hidrogénatomból pedig 10 db származik az oxálsav molekulákból és 6 db a kénsavmolekulákból. Így már meg tudod oldani?

febr. 2. 16:31
 2/3 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, folytatom:

Ki kell számolni az oxálsav anyagmennyiségét a tömegéből, de ehhez először a moláris tömege kell:

M((COOH)2)=2*(12+2*16+1) g/mol = 90 g/mol

Ebből ránézésre is látjuk, hogy a 9 g az pont 0,1 mol, de képlettel felírva:

n=m/M=9g/(90 g/mol)=0,1 mol.

Az egyenletből látszik, hogy 5 mól oxálsavból 10 mól CO2 keletkezik, ez ránézésre is 2-szer annyi, de ha ránézésre nem lenne megállapítható, akkor elosztjuk a 10-et 5-tel, és az ugye 2.

Vagyis 2-szer ennyi, vagyis 2*0,1 mol = 0,2 mol CO2 keletkezik.

Ennek a térfogata pedig:

V=n*Vm=0,2 mol * 24,5 dm^3/mol = 4,9 dm^3.

Tehát az első kérdésre a válasz: 4,9 liter CO2 keletkezik.


KMnO4-ból 2/5=0,4-szer annyi anyagmennyiség kell, mint oxálsav. Vagyis 0,1 mol * 0,4 = 0,04 mol KMnO4 kell. Ha az oldat koncentrációja 0,100 mol/dm^3, akkor ebből ekkora térfogat kell:

V=0,04 mol / (0,100 mol/dm^3) = 0,4 dm^3=400 cm^3.

Tehát a 0,100 mol/dm^3-es koncentrációjú KMnO4 oldatból 400 cm^3 kell.

Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

febr. 2. 22:00
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, persze
febr. 3. 07:06