A 216-nak mik az osztói?

Figyelt kérdés

Próbáltam megoldani, de nem értem a logikáját, és azt, hogy emberek ilyen "nagy" számokból hogy szűrik ki ezeket az infókat. Aztán rákerestem, de nem adta ki. Eddig annyi sikerült, hogy 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 18, 24, 27, 36.

Nem is feltétlenül a megoldást, inkább csak valami logikát keresek, amivel ezt könnyebben megoldhatnám, és nem kéne annyi ideig gondolkoznom rajta.

Előre is köszönöm a válaszokat!



febr. 19. 22:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Szedd szét prímek szorzatára:

Kezdd el leosztogatni először 2-vel:

216

108

54

27

Na ez már 2-vel nem osztható, oszd toább 3-mal:

9

3

1


Tehát 216 = 2 x 2 x 2 x 3 x 3 x 3


No és az osztói: ezen 6 szám bármilyen mennyiségű és kombinációjú szorzata vagy hatványa az osztója lesz 216-nak.

febr. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Sok esetben nem is olyan könnyű összeszedni az osztókat. Ez egyébként egy fontos számelméleti probléma is, gyakorlatilag erre (is) épül a titkosítás.


"Kis" számok esetén az osztópárok módszerével szokták összeszedni az osztókat. A lényeg, hogy 1-től kezdve vizsgálják a számokat, hogy osztók-e, és ha igen, akkor mi az osztópárjuk; nyilván ha elosztunk egy számot egy másikkal, akkor az eredmény az osztott számnak is osztója lesz. Például 6:3=2, és a 2 is osztója a 6-nak. A 2 és a 3 szorzata pedig pont 6, és ezeket párba állítjuk, ezt hívjuk osztópárnak.


A 216 osztópárjai:


1 ; 216

2 ; 108

3 ; 72

4 ; 54

6 ; 36

8 ; 27

9 ; 24

12 ; 18


A sorban a következő osztó a 18 lenne, de az már le van írva, így az összes osztót megtaláltuk.


De abból is összeszedhető, amit #1 írt.


Amit még érdemes tudni, hogy az osztók számát hogyan lehet meghatározni; felírjuk a számot prímtényezők szorzataként úgy, ahogy #1 tette, de hatványalakban:


= 2^3 * 3^3


A kitevőkhöz 1-et hozzáadunk, és összeszorozzuk őket: 4*4 = 16, a kapott szám az osztók darabszâmát mutatja meg, tehát összesen 16 osztója van. Ha egyesével megszámoljuk, akkor is 16-ot kapunk, tehát megtaláltunk mindenkit.

febr. 20. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
jaaaaaa, nagyon köszi! Ezt tudtam, de nem is gondolkodtam!
febr. 26. 19:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!