Mit jelentenek az alabbi tortenelmi fogalmak?

Figyelt kérdés

1. protektoratus?

2. dicsoseges forradalom?

3. restauracio?

4. abszolutizmus?

(Ennek a negy fogalomnak a magyarazatat az Angol Polgari Forradalmon belul szeretnem megkapni, tehta hogy akkor, abban az idoben mit jelentettek.

Ezeken kivul meg megszeretnem tudni, hogy mit jelent az abszolutizmus es felvilagosult abszolutizmus ugy altalanosan, nem csak az Angol Polgari Forradalomra nezve?

Segitsetek, mert ziccbe kerik, koszonom.


2010. okt. 24. 22:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Tudor-abszolutizmus:


Angliában ekkor nyugodt volt a politikai helyzet, az uralkodó és a társadalom között összhang volt. Ez egy jól mûködõ abszolutizmust tett lehetõvé, melyben az uralkodó lemondott a széleskörû szabályzásról, és szélesebb mozgásteret engedett a polgárságnak. A polgárság így fejlõdésnek indult, és a gazdaság tõkés fejlõdése is elkezdõdött.



I. Az angol polgári forradalom (1640-89):


(manufaktúra: bérmunkás + tőkés, bekerítés, VIII. Henrik + Erzsébet đ szabad kapitalizálódás, jelentős tőke đ gazd-i hatalom mellé pol.-i hatalom đ forr.)


oka: összeütközésbe került


Stuart-házi, abszolutizmusban uralkodó király ó tőkés gazdaság képviselőivel


támogatói: királyi hivatalnokréteg ň


hadsereg vagyonos gentry (új nemes)


anglikán egyház jómódú feud. városi polgár


ň kálvini ref. hívei: puritánok


politikai hatalom a királyé


királyi hadsereg ó parlamenti, polgári hadsereg (polgárság pénzéből)


Ä vereség 1640 Ä átveszi a hatalmat: 1640-49 elvileg még nem az övék a hatalom, mert még működnek feud. hivatalok, de gyakorlatilag mégis ők birtokolják.


1640-1643 rövid parlament


1643-1653 hosszú parlament: 1653-ban a parlament feloszlik, a királyi tanácsadókat kivégzik.


A király seregeivel szemben a parlament győz, mert Cromwell Olivérnek sikerült rávennie a polgárságot, hogy fizessen adót egy korszerű hadsereg felszereléséhez đ „vasbordájú” sereg győzelme.


1649 a parlament (polgárság) döntése đ király kivégzése đ minden feudális király támadja Angliát, a polgárság előbbre jut a király félreállításával, belpolitikailag jó, de külpol.: egész Európa hadsereget küldene a parlament ellen.


Stabil belpolitikai helyzet tette lehetővé ezt a lépést đ elvileg és gyakorlatilag is a polgárság kezében a hatalom = győz az angol polgári forradalom.



Protektorátus


A királyság megszűnt, de a presbiteriánusok és levellerek háttérbe szorításával az új rend támogatóinak köre leszűkült. Cromwell hatalma egyre jelentősebb lett.


A katolikus írek felkelését leverték. Írországot és Skóciát Angliához csatolták. 1651-ben Cromwell elfogadtatta a hajózási törvényt, miszerint a Brit-szigetekre idegen hajó csak saját országa áruját hozhatta. Ez a törvény döntően a közvetítő kereskedelmet folytató hollandok ellen irányult.



Cromwell 1653-ban a parlament létszámát ismét csökkentette. Létrehozta az egyházi közösségek által jelölt tagokból a „szentek parlamentjét”. Azonban Cromwell nem volt a szentek parlamentjének intézkedéseivel megelégedve, így feloszlatta. Önmagára ruházta a végrehajtó hatalmat, lordprotektornak (kormányzó) nevezte ki magát, nyílt diktatúrát vezetett be. 1658-ban Cromwell meghalt. Egyetlen politikai erő sem akarta a protektorátust fennmaradását, de szükségesnek tartották a rend fennmaradását, így visszahívták az angol trónra II. Károlyt, akit a vallásszabadság és az új tulajdon viszonyok tiszteletben tartására köteleztek.



Restauráció és dicsőséges forradalom


II. Károly együttműködött a parlamenttel. Új politikai erők jelentek meg: a főként királyhű, anglikán főbirtokos toryk, és velük szemben a döntően polgári érdekeket védő whigek.


Károly, majd katolikus öccse, II. Jakab abszolutista kormányzásra törekedett. Szövetkeztek a franciákkal, s többször kísérletet tettek a katolicizmus legalizálására. A parlament így a holland helytartót, Orániai Vilmost hívta meg a trónra. Jakab elmenekült, így Orániai Vilmos vér nélkül került hatalomra. Ezt nevezzük dicsőséges forradalomnak.


1689-ben kiadták a Jognyilatkozatot, az angol alkotmányos monarchia alapelveit. A Jognyilatkozat kinyílvánította a polgári szabadságjogokat: gyülekezési-, vallás-, sajtó és szólásszabadságot, bírósághoz fordulás joga. Rögzítette az alkotmányos monarchia alapelveit: a királyság megmaradt, de a legfontosabb törvényhozó és ellenőrző hatalmat a parlamentnek felelős kormány gyakorolja.

2010. okt. 25. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

[link]


itt meg utána járhatsz az abszolutizmusnak

2010. okt. 25. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
koszonom
2010. okt. 25. 15:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!