Fizikások!!Tudnátok segíteni?

Q1=10-6 C és Q2=4*10-6 C töltésű ponttöltéseket egymástól 2,9 m távolságban rögzítünk vákuumban. A két töltést összekötő egyenes mentén a töltések között Q₁ -től milyen távolságban nulla az elektromos térerősség? Válaszát méterben adja meg! A Coulomb-konstans értéke k=9*109 Nm²/C2.

febr. 28. 18:39
 1/6 anonim ***** válasza:

A térerő egyenesen arányos a töltéssel, és fordítottan arányos a távolság négyzetével.

Q1/r² = Q2/(2,9-r)²

A konstansra nincs szükség. Aztán lehet, hogy tévedek...

febr. 28. 18:52
 2/6 anonim ***** válasza:
74%

Először is a Coulomb-konstans értéke (k) az nem 9*109 Nm²/C2, hanem 9*10^9 Nm²/C2, vagyis 9 milliárd Nm²/C2, tehát egy 9-es után 9 darab nulla áll: 9 000 000 000 Nm²/C2, és a töltések értékénél is a -6 az a kitevőben van, vagyis: Q1=10^-6 C és Q2=4*10^-6 C, vagyis a Coulomb milliomod része az 1-es töltés és annak 4-szerese a 2-es.

Na, most mivel a térerősség a távolsággal négyzetesen csökken, így ott lesz 0 a térerősség, ahol mindkét töltés saját térerőssége éppen egyforma, mert ott kioltják egymást. És a négyzetes csökkenés miatt a 4-szeres töltéstől 2-szeres távolságban lesz ugyanakkora a térerősség, mint a másiktól, mert 2^2=2*2=4.

Vagyis a 2,9 métert elosztjuk 3-mal: 2,9 m / 3 = 0,9666 m, és Q1-től ilyen távolságra lesz 0 a térerősség, mert a két pontot összekötő harmadoló pont 1/3 távolságra van a közelebbi végponttól és 2/3, vagyis pontosan kétszer akkora távolságra van a távolabbi töltéstől. És kétszeres távolságban ugyanakkora töltés térereje 2^2=2*2=4-szer kisebb lenne, és mivel annak pont 4-szer nagyobb a töltése, így ugyanakkora lesz a térereje, csak ugye ellentétes irányú, és így a két töltés térereje abban a pontban (és csak ott) kioltja egymást. Így érthető? Kapok zöld kezet?

febr. 28. 19:03
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi
febr. 29. 13:29
 4/6 A kérdező kommentje:
De minek kell 3-al osztani?
febr. 29. 13:41
 5/6 anonim ***** válasza:

1-es jól írtad, 2-es gondolatmenete is jó. Számolással így lehet megoldani:

Q1/r²=Q2/(2,9−r)²

A feladat szerint Q2=4Q1

Ezt felhasználva:

Q1/r²=4Q1/(2,9−r)²

1/r²=4/(2,9−r)²

(2,9−r)²=4r²

8,41−5,8r+r²=4r²

−3r²−5,8r+8,41=0

r=[5,8±√(33,64+100,92)]/(−6)

r=(5,8±11,6)/(−6)

r1=(5,8+11,6)/(−6)=−2,9

r2=(5,8−11,6)/(−6)=5,8/6=2,9/3≈0,9667 m

A feladat szempontjából a 2. megoldás a jó. A Q1-től 2,9/3≈0,9667 m-re lesz a villamos térerősség nulla.

febr. 29. 19:41
 6/6 anonim ***** válasza:
Azért kell 3-mal, mert 1-szeres távolságra kell, legyen a kisebb töltéstől, és 2-szeres távolságra a nagyobb (4-szeres) töltéstől. És 1+2=3, vagyis harmadoljuk a távolságot, és akkor a kisebb töltéstől 1/3, a nagyobbtól 2/3 távolságra lesz a térerőmentes pont, mert a 2/3 az pont a duplája az 1/3-nak. Ez olyan, mintha 3-szor hígabbra kell hígítani egy oldatot. Akkor az eredeti térfogathoz annak csak a dupláját adjuk hozzá vízből, hogy a végtérfogat legyen 3-szor annyi, mert 1+2=3. Ha eleve 3-szor annyi vizet kevernénk hozzá, akkor a végtérfogat már 1+3=4-szeres lenne, és így a koncentráció az 1/4-ére változna 1/3-a helyett. Ha eltekintünk az elegyítéskor fellépő pici térfogatváltozásoktól, ezért a valóságban nem dupla annyi vizet adunk direktbe hozzá, hanem kevergetés közben nézzük az össztérfogatot, és annyi vizet adunk hozzá, hogy az össztérfogat legyen 3-szor annyi, mint a kezdeti tömény oldatnak, de mivel a térfogatváltozások picik szoktak csak lenni, ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy nagyjából 2-szer annyi térfogatú víz kell a 3-szorosra való hígításhoz, és így tovább: 3-szor annyi a 4-szereshez, 4-szer annyi az 5-szöröshöz, mindig 1 a különbség ami az eredeti tömény oldat térfogatát jelenti.
febr. 29. 21:14