Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítene megoldani...

Valaki segítene megoldani nekem ezt a 2 feladatot matekból?

Figyelt kérdés
[link]

ápr. 27. 11:32
 1/3 anonim ***** válasza:

1. (Nem 0 kezdőtagú) mértani sor akkor és csak akkor konvergens, hogyha a sorozat kvóciense (-1)-nél nagyobb és 1-nél kisebb. Tehát csak annyi a dolgod, hogy megnézed, hogy a sorozatoknak mik a kvócienseik.


Az ilyen mértani sorokra van általános összegképlet: S(n) = a1/(1-q), ahol a1 a sorozat első tagja, q a kvóciense.


2. Kellene tudni, hogy milyen teszteket tanultatok.

ápr. 27. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Hányadosteszt, gyökteszt. Az n-ek mit jelentenek a Szumma alatt? Azokat be kell helyettesíteni valahova?
ápr. 27. 12:18
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, akkor nálad már az alapokkal gondok vannak.


Az "n-ek a szumma alatt" a futóindexek. Azt jelenti, hogy az n helyére milyen számtól kezdve írunk be egész számokat; az n=0 azt jelenti, hogy a 0;1;2;3;... számokat kell beírnunk, ezzel a sor tagjait tudjuk meghatározni. Hogy az n-ek helyére meddig kell beírnunk a számokat, azt a szummajel feletti szám mutatja meg. Például ha az lenne, hogy


5

sum

n=0


akkor az n helyére a 0;1;2;3;4;5 számokat kellene beírni, és úgy kellene a sor tagjait kiszámolni (amiket aztán a szumma miatt összeadunk). Mivel most mindenhol a szummajel felett a "végtelenjel" van, ezért ezt a végtelenségig kellene csinálnunk, amire -idő hiányában- nem nagyon van lehetőségünk.


Mivel most az általad említett tesztekkel akarunk számolni, ezért nem kell semmit beírnunk az n-ek helyére. Remélem, hogy tudod, hogy ezek a tesztek mik, mert ha nem muszáj, külön nem akarnám kifejteni. Az első feladatban viszont be kell írnunk a n helyére a megadott kezdőtagot, valamint az annál 1-gyel nagyobbat, mivel szükségünk van a mértani sorozat első tagjára és a kvóciensre (ami a második és az első tag hányadosa).


2a) Mivel hatványozás van, ezért adja magát, hogy a gyökteszttel próbálkozzunk;


n.gyök((n/(n+1))^n) = n/(n+1)


Az a kérdés, hogy ez a kifejezés mikor fog 0 és 1 közé eső értéket adni (pontosabban; van-e olyan n, amelytől kezdve MINDIG ide kerülünk). Ránézésre látható, hogy bármilyen egész n-t írhatunk, mindig 0 és 1 közé esik az érték (magyarán n=0-tól is igaz lesz), mivelhogy pozitív számok esetén kisebb/nagyobb<1 mindig igaz, tehát ez a sor konvergens lesz.


2b) Itt is ugyanez lesz a helyzet; gyökvonás után az (n^2+10)/(2n^2+3n) kifejezést kapjuk. Itt már nem biztos, hogy annyira könnyen látjuk ránézésre, ezért oldjuk meg a


0 < (n^2+10)/(2n^2+3n) < 1


egyenlőtlenséget. Tekintve, hogy a sorozat tagjai mind pozitívak, ezért a 0 < ... mindig igaz lesz, nézzük a másik részét az egyenlőtlenségnek;


(n^2+10)/(2n^2+3n) < 1, a nevező biztosan pozitív, ezért gond nélkül szorozhatunk a nevezővel:


n^2+10 < 2n^2+3n, ez pedig egy másodfokú egyenlőtlenség. 0-ra redukálunk:


0 < n^2+3n-10, ilyet pedig meg kell tudunk oldani bármikor; ennek pozitív megoldáshalmaza n>2, tehát n=3-tól igaz lesz, hogy az eredeti tört értéke 0 és 1 közé fog esni, tehát ez is konvergens lesz.


2c) Ennél is jobban járunk a gyökteszttel; gyökvonás után:


( n.gyök(2n) * 5^n )/n.gyök(n!)


Mivel nincs jobb ötletünk, itt is írjuk fel az egyenlőtlenséget;


0 < ( n.gyök(2n) * 5^n )/n.gyök(n!) < 1


Itt is pozitívak lesznek a sor tagjai, ezért 0-nál mindig nagyobbak leszünk. Másik oldal:


( n.gyök(2n) * 5^n )/n.gyök(n!) < 1, n-edikre emelünk:


(2n * 5^(2n))/n! < 1


Ezen a ponton ésszrevehetjük, hogy magát a sort kaptuk vissza a bal oldalon, de ezzel nincs semmi baj. Szorozzunk a nevezővel, ami biztosan pozitív:


2n * 5^(2n) < n!


Ilyen feladatokat vettetek korábban; tanultátok azt, hogy a különféle kifejezések nagyságrendi sorrendbe tehetőek. Jelen esetben ez azt jelenti, hogy a faktoriális nagyságrenddel nagyobb a hatványnál, ami pedig azt jelelenti, hogy biztosan van olyan n, amelytől kezdve az 5^(2n) < n! mindig igaz lesz. Ezt a 2n-es szorzó sokban nem befolyásolja, ezt is viszonylag könnyű belátni, ha tudjuk, hogy a hatvány nagyságrendje a polinoménál nagyobb.


A lényeg, hogy lesz egy bizonyos n, amelytől kezdve ez az egyenlőtlenség igaz lesz, tehát ez is konvergens.

ápr. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!