Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az öcsém (7. osztályos)...

Az öcsém (7. osztályos) feladatgyűjteményében találtam ezt a feladatot, de nem tudom megoldani?

Figyelt kérdés

A feladat:

Lehetséges-e, hogy 16 pont a síkon pontosan 17 egyenest határoz meg?


máj. 16. 17:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Biztos, hogy nem... Ezt 7. osztályosként nem tudhatják megoldani. Hacsak nem valami tehetséggondozós könyvben találtad.


A megoldás: n darab pont, amelyek közül semelyik 3 nem esik egy egyenesre, pontosan n*(n-1)/2 darab egyenest határoz meg. Ennek az értéke kellene, hogy 17 legyen, tehát ezt az egyenletet tudjuk felírni:


n*(n-1)/2 = 17, 2-vel szorzunk:


n*(n-1) = 34


Ha nem másodfokú egyenletként akarjuk megoldani, akkor a következő módon lehet gondolkodni; a bal oldalon két, egymást követő egész szám szorzata található. Írjuk fel 34 osztópárjait;


1*34, 2*17, más nincs. Ezek közül egyikben sincs olyan, hogy egymást követő egész számokat szoroznánk össze, tehát nem, hogy 16, hanem sehány pont esetén sem lehet pontosan 17 egyenes.

máj. 16. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Kicsit elhamarkodtam az első választ. De az még mindig igaz, hogy 7.-es tudással nem lehet könnyen megoldani.
máj. 16. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 krwkco ***** válasza:

A megoldás csak olyan lehet, ahol egy vagy több egyenesen 2-nél több pont van.

Indirekt bizonyítás.: Tegyük fel, hogy vannak ilyen pontok és egyenesek. Mivel több, mint 2 egyenesünk van,ezek között lesz olyan egyenes, amin legalább 2 pont van, de legfeljebb 8. Legyen ezen az egyenesen n pont. Akkor 16-n pont lesz az egyenesen kívül. Ami legalább 1+n*(16-n) egyenest jelent összesen. Ez a szám a 2-től 8-ig tartó tartományban nagyobb, mint 17.

Vagyis nem lehet csak 17 egyenesünk.

máj. 17. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!