Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan álljak neki? Esszé...

Hogyan álljak neki? Esszé írás 9. oszt.

Figyelt kérdés

Kaptam szünetre egy olyan házit hogy érvelést kell írnom.Most vagyok 9.s és még soha nem írtam ilyet.2 oldalnak kell lennie. NEM ez a témám de pl.valaki azt kapta hogy érveljen arról hogy a magyar orvosok nagy százaléka külföldre megy pl. ennél hogy állnátok neki??

Pls! Help


2010. nov. 3. 19:21
 1/5 anonim ***** válasza:
Először gyűjts impulzusokat, írj le egy papírra mindent, ami eszedbe jut a témáról. Utána próbáld meg rendszerezni és összefűzni. Hozz fel érveket a téma mellett és ellen is.
2010. nov. 3. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Első lépésben keress egy téged érdeklő témát, hiszen nyilván arról jobban tudsz érvelni! Érettségin már nem lesz meg a választás luxusa. Az esszé kezdődjön a témafelvetéssel, azaz fogalmazz meg egy állítást! Sorakoztasd fel az érveket és az ellenérveket, és végül vond le a következtetést! Kb. ennyi.
2010. nov. 3. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első kettő válaszoló írtak jó dolgokat, de mindketten adtak rossz tanácsot. Az érvelés lényege az, hogy álláspontot foglalsz a témában. Vagy ellene, vagy mellette érvelsz. Mindkettő nem lehet. Az érvelési feladatra gondolj úgy, hogy meg kell győznöd valakit, akinek fingja sincs a témáról, az a feladatod, hogy ő is foglaljon álláspontot, de azt a nézetet válassza, amit te is vallasz. Ha érvelsz a téma mellett és a téma ellen is egyszerre, szerencsétlen embert összezavarod, vagy pont úgy érzi, hogy nem mondtál neki semmit, mert ott van, ahol előtte: nem tud dönteni.


Milyen már az, hogy, érvelsz a halálbüntetés visszaállítása témában. Mondjuk azt, hogy te mellette érvelsz és igenis, jó ötletnek tartod, mert így az állam pénzéből (az ADÓFIZETŐKÉBŐL!!!) nem élnek úgy a börtönökben azok, mint Marci Hevesen, akik gyilkosság miatt ülnek. Ráadásul egy-két gyilkos a bűnéhez képest (egy emberi élet kioltásához képest és itt nem csak megszúrta elvérzett kategóriára gondolj, hanem pl arra, hogy 1000 ft-ért brutálisan agyonverte tompa tárggyal az arcát felismerhetetlenségig, aztán megpróbálta) nevetségesen kevés időt kapott. Meg még írsz példákat, érvelsz mellette, próbálod meggyőzni az igazadról az olvasót. A végén pedig, amit felépítettél, lerombolod azzal az egy mondattal, hogy "A halálbüntetés egyik legnagyobb hátránya, ha esetleg az illető ártatlan...." Ez csak 10 szó, de a két oldalnyi mellette érvelésedet már a földbe is verte. Kétszer. Az olvasóból mit vált ki? Nincs elképzelésed, nem tudsz te sem dönteni, a saját érveidet rombolod le, elbizonytalanítottad.


Szóval döntsd el, hogy vagy mellette, vagy ellene érvelsz. Csak az egyik. Ha akár egy érv is elhangzik "másik" oldaláról, amelyik a "másik" álláspontot erősíti, az a saját álláspontodat gyengíti. Azt jelzi, bizonytalan vagy. Nekem 2006-ban érettségin Umberto Eco egyik gondolatmenetéből származtatva a téma az volt, hogy az írók, költők vajon jó címeket adnak-e a művüknek. Én mellette érveltem. Hoztam fel irodalmi példákat. Mondjuk ez érettségin kötelező, hogy irodalmi példákkal is támaszd alá az álláspontodat, neked még nem kötelező, de ha írsz egy két példát (ami kapcsolódik a témához), a tanár el lesz ájulva tőled. Azt is szeretik a tanárok, ha idézeteket írsz bele. Ebből nem kell sok. Ha televered indokolatlan idézettel (nem kötődik a témához, csak úgy legyen ott mert jól néz ki jelleggel írtad) azt nem szeretik a tanárok. De mondom, idézet nem kötelező még neked, ha nem írsz, és hiányolja, mentségnek hozd fel, hogy először írtál ilyet, majd legközelebb írsz bele. Vagy csinálhatsz olyat is, hogy ha az irodalmi példákból nem akarsz idézetet írni, akkor magáról a témáról keresel egy olyan idézetet, amit egy író, költő, filozófus, vagy egy ismert ember mondott. Utána szépen belecsapsz a témába, de úgy istenesen, első sorban tisztázod, hogy mellette, vagy ellene érvelsz, és szépen hozod fel az érveidet, egymás után. De nem csapkodva, hanem gondolatmenetileg összefüggjenek. Ha nagyon nem függ össze, új bekezdés, szóval ne csak a tartalomra ügyelj, hanem a külsőségekre is. A végét meg lezárod azzal, hogy megerősíted az álláspontodat azzal, hogy leírod megint, hogy mellette, vagy ellene vagy, és hogy te így gondolod ezt a témát.


pl.: idézet a halálbüntetés mellett érveléshez:


"A halálbüntetéssel társadalmunk az emberi élet szentségét ismeri el."

/Orrin Hatch/


Látod milyen jó kis érvelést írtam neked itt? =) Szóval ami téma neked jutott, ott is hasonlóan járj el, és kapsz egy jó jegyet =).

2010. nov. 4. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Hűha, az előttem szóló nagyon érti a dolgát! (: Igaz, nem mai a bejegyzés, de hasznos volt nekem is, köszönöm! (:
2014. máj. 4. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Köszi szépen a harmadik válaszadónak! Nagyon sokat segített nekem is!!
2014. okt. 24. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!