Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Helyesírást iratott a tanár,...

Helyesírást iratott a tanár, és egyik mondatban sem tettem az "és" elé vesszőt, ez baj?

Figyelt kérdés
Vagyis pl. Holnap elmegyek a suliba, és megebédelek. Az és elé kell vessző?
2009. jan. 11. 16:51
 1/9 anonim ***** válasza:
3%

Nem teszünk vesszőt és elé: Holnap elmegyek az iskolába és megebédelek.

vesszőt akkor teszünk ha felsorolás van: Vettem a boltban vajat, kenyeret, cukrot és tejet. mint látod itt sem teszünk az és elé vesszőt.

2009. jan. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
95%
Amennyiben az és tagmondatot választ el, akkor kell a vessző!
2009. jan. 11. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Az általad írt mondatban kell a vessző, mert összetett mondat, és ilyenkor a tagmondatok közé vesszőt teszünk. Akkor nem kell az és elé vessző, ha tagmondaton belül szerepel (Pl: Holnap elmegyek a suliba, és megeszem az almámat és a körtémet), vagy nem összetett mondatban. (Pl: Kutyát és macskát tartok otthon.)
2009. jan. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

az utolsó írta jól - mivel új tagmondat, kell a vessző


Holnap elmegyek a suliba, és megebédelek.

de pl:

Holnap elmegyek a suliba és uszodába. - itt felsorolás, nem kell vessző

2009. jan. 11. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
0%

Szerintem nem kell vessző mert 2 tevékenységet sorolunk fel: 1. elmegyek a suliba

2. megebédelek

2010. jan. 25. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ez tipikusan az az eset, amikor nem lehet eldönteni, hogy egyszerű vagy összetett mondatról van szó.


Jó hírem van számodra, kérdező: MINDKÉT eset jó. Vesszővel és vessző nélkül.


Azért nem lehet eldönteni, mert lehet, hogy ez egy halmozott alany, tehát felsorolás, és akkor nem kell az vessző. De vehetjük úgy is, hogy az "és megebédelek" már egy külön tagmondat, ekkor kitehetjük a vesszőt.


Ha kellőképpen átrágta magát a magyartanárod a Magyar grammatika c. opuson (vagy valamelyik elődjén), akkor ezt tudnia kell. Remélem, így van.


(Bocsánat a feltételezésért, de tudom, hogy milyen sokan sz*rnak a nyelvtanra, mármint leendő tanárok.)


Sok sikert!


25/L, okleveles magyar szakos tanár

2010. aug. 20. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Erik-son válasza:

Hát okleveles tanárbarátom ez eléggé nem így van, mert ha a mondatban két állítmány van, akkor MINDIG kell vessző!


13/F hetedikes tanuló

2011. máj. 15. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát, kedves kisfiam, azért az nem teljesen úgy van, ahogy mondod, azért ez ennél sokkal bonyolultabb.


Pl.: "Megunja és leveti az egyenruhát." -- Itt is két állítmány van, nemde?


Véleményem szerint a kérdésben szereplő mondat eléggé határeset, mondjuk inkább összetett mondatnak tekinthető, de én személy szerint elfogadnám a vessző nélküli változatot is.


(A magyartanár hozzászóló)

2011. máj. 15. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Javítás:


"Azért nem lehet eldönteni, mert lehet, hogy ez egy halmozott alany, tehát felsorolás..."


Halmozott ÁLLÍTMÁNY akart az lenni, természetesen. Elnézést a tévedésért.

2011. máj. 15. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!