Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matekból ismétlünk az érettség...

Matekból ismétlünk az érettségire, a függvényeknél tartunk. Semmire sem emlékszem, de kaptunk egy rahedli házit! Ha valaki érti, magyarázza el (? )

Figyelt kérdés

Átrágtam a régi füziket, de így sem értem:s

Például:

-Mely valós számokra van értelme a köv. kifejezéseknek?

~gyökjel alatt6-x itt kikötést kell csinálni?

~lg(x-2)

-Tekintse az F:x->1/2|x-4|+1 függvényt! Határozza meg az f(6)-f(-2) értékét ->ennél már semmit sem értek:S

-Állapítsa meg az x->x2(négyzet)-2x-8 függvény zérushelyeit! - Itt ábrázolni kell? Vagy számolni? Teljes négyzetté kell alakítani?


Nem értek semmit, és a régi füzeteimből sem tudok semmit kibogarászni!

Remélem valaki tud segíteni, nagyon hálás lennék!


2010. dec. 12. 11:49
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

gyök(6-x) ---> kikötés kell, mégpedig az, hogy negatív számból nem vonhatunk gyököt: 6-x>=0, azaz x<=6.


lg(x-2) ---> itt is kikötés kell, mégpedig az, hogy csak pozitív számoknak értelmezett a logaritmusa (még a 0-nak sem értelmes), tehát x-2>0, azaz x>2


f: x->1/2|x-4|+1


Ezt úgy kell érteni, hogy az f egy gép, bedobsz neki egy számot (x-et), majd kidob egy másikat. A fenti képlet írja le a gép működési elvét. A nyíl előtt van egy x, ez jelenti az ismeretlen (amit a gép elvár, hogy bedobd). A nyíl után van, hogy mit csinál vele, ebben az esetben bűvészkedik az abszolútértékével: szorozgatja, reciprokot vesz, hozzáad egyet...


Az f(6) tehát azt a számot jelenti, amit a gép kidob, ha 6-ot adunk be neki. Tehát 1/2|6-4|+1 -et, egyszerűen x helyére 6-ot írtunk. Ugyanígy a -2-vel is eljárhatunk. A feladat azt kéri, hogy számold ki a függvény (gép) értékét (eredményét) a két esetben és máris megvan f(6)-f(-2).


Az utolsó feladat: zérushely= azok az x-ek, amire 0 lesz a kifejezés. Magyarul meg oldanod az x^2-2x+8=0 egyenletet. Ezt lehet teljes négyzetté alakítással is csinálni, de majdnem mindenki a másodfokú egyenlet megoldóképletét használná, használd Te is...

2010. dec. 12. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget, nagyon hasznos volt! Azt pedig külön megköszönöm, hogy érthetően válaszoltál, így még én, a "matek-analfabéta" is könnyen megérthettem^^
2010. dec. 12. 12:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!