Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémiai kísérletek, titkosíráso...

Kémiai kísérletek, titkosírások. Ki van ebben otthol?

Figyelt kérdés

A kémiai legizgalmasabb alkalmazásai közé tartoznak a titkosírások.Az alábbiakban néhány érdekes lehetőséget említünk.Mindegyik lényege az,hogy a papíron nem látszik az írás,de egy alaklmas módszerrel láthatóvá tehetjük.Milyen anyagokkal írtun,hogy lehet az,hogy nem látszik az írás ,és milyen jelenség segítségével hívjuk elő?

a) Üresnek látszik a papír,de ha ammónia oldattal lepermetezzük,liláspiros színnel előtűnik a titok.Egy másik papíron mélykék betűkkel tudunk ugyancsak ammónia oldattal előcsalogatni.Egy idő után újra üres lesz a papír,de újra és újra elő lehet hívni az írást. Miért?

b) Az üres papírt láng felett melegítve kék színnel megjelenik az üzenet.Ha eltávolítjuk a lángtól ,megint eltünik,majd melegítve újra megjelenik.Egy másik titkos tintát melegítve barna színnel előtűnik az írás,de ez sajnos megmarad,csak egyszer alkalmazható.Mivel magyarázható a jelenség?

c) Oldattal átitatott papírt üveglapra helyezzük ,majd csatlakoztatjuk hozzá egy áramforrás anódját.A katódhoz fémpálcikát kötünk fémes vezetővel,és ezzel a ceruzával(Ceruza idézőjelben) tudunk írni liláspiros tintával.Mivel volt átitatva a papír,és hogyan működik a tollunk?

Ha valaki az eygikben tud segíteni az segítsen ,minden válaszolót felpontozok,de ez gondolom alap mert megérdemlitek:) köszönöm a rámfordított időt,és persze a segítséget.:D


2010. dec. 29. 01:15
 1/5 anonim ***** válasza:
100 forintért megmondom
2010. dec. 29. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Adnék én neked 100 forintot XXD

de ak gyere el érte... XD

2010. dec. 29. 03:10
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

1. A tinta ammónia oldat + fenolftalein indikátor. Miután elpárolog az ammónia eltűnik a "tinta", ammónia felé tartva a fenolftalein indikátor újra jelzi a lúgos kémhatást.

2. A kék szinű kobalt-klorid (CoCl2*6H2O). A barna cukoroldat ami karamelizálodik a láng hatására.

2010. dec. 29. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Jaj nagyon köszönöm... :)
2010. dec. 29. 18:41
 5/5 anonim ***** válasza:

Te nagyon szánalmas vagy... Más ember, ha jelentkezik egy versenyre, akk rendesen utána jár a dolgoknak, és nem rakja fel a feladatot egy az egyben a netre, h mások megválaszolják neki... Én rendesen utánajártam, használtam az eszemet és láss csodát, sikerült megoldanom a feladatot. Önerőből!

Na pá pusz

2011. jan. 14. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!