Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Geometriában kérnék segítséget!?

Geometriában kérnék segítséget!?

Figyelt kérdés

Egy 10 cm sugarú körhöz egy pontból 24 cm hosszúságú érintők húzhatók. Mekkora az érintési pontokat összekötő húr hossza?

Előre is köszönöm!


2011. febr. 14. 17:24
 1/9 anonim ***** válasza:
240/13-ra tippelek. Neked mi jött ki, vagy meddig jutottál vele?
2011. febr. 14. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 kanóc ***** válasza:

Legyen a kör középpontja O, a külső pont P, az érintési pontok E és F.

OPE derékszögű háromszög (E-nél van a derékszög), ismerjük a befogói hosszát. Az átfogó hossza és a háromszög területe könnyen kiszámítható. Ha ez megvan, akkor a területből visszakövetkeztethetünk az EF húr hosszára, ugyanis az EF húr fele éppen a háromszög átfogóhoz tartozó magassága.

2011. febr. 14. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

x^2+y^2=r^2

xo*x+yo*y=r^2 (a te esetedben xo*x+yo*y=10^2)

xo elyére a pont x koordinátáját írod, yo helyére az yo koordinátáját. Ezzel megkaptad a szelő egyenletét, amely a két, p pontba húzható érintő pontját metszi ki. Megoldod azt az egyenletrendszert, amelyet a kör képlete (a te esetedben x^2+y^2=10^2) és a szelő alkot. Megkaptad a két pontot, majd ezekből helyvektort alkotva (vagyis az egyik pont koordinátáiból kivonod a másik pont koordinátáit) megkapod ugye a helyvektor koordinátáit, amelyet egy egyszerű h(ossz)=gyök(x^2+y^2).

2011. febr. 14. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A feladatot kétféle kiindulással is meg lehet oldani


Megrajzolva a megoldást legyen

R = 10 cm - a kör sugara

L = 24 cm - az érintő hossza

d - a külső pont és a kör középpontjának távolsága

O - a kör középpontja

P - a külső pont

T1, T2 - a két érintési pont

m - az érintési pontokat összekötő húr fele

h = 2m = ?


Első megközelítés

Az O-P-T1 háromszög egy derékszögű háromszög, melynek átfogóhoz tartozó magassága 'm'. (Egyébként az O-P-T1 háromszög Pithagorászi háromszög). Az 'm' értéke az ismert összefüggés szerint a befogók szorzata osztva az átfogóval.

Vagyis

m = R*L/d

A 'd' átfogó

d = √(R² + L²)

így

h = 2*m = 2*R*L/√(R² + L²)


Második megközelítés

A P-T1-O-T2 négyszög egy deltoid, amit két, az átfogójuk mentén szembefordított derékszögű háromszög alkot, ezért húrnégyszög is, ezért az utóbbira érvényes tétel szerint (az átlók szorzata egyenlő a szemben fekvő oldalpárok szorzatának összegével) írható

2*m*d = 2*L*R

Egyszerűsítve és 'm'-et kifejezve az előző megközelítés összefüggése adódik, vagyis

m = R*L/d

h = 2*m


A behelyettesítés legyen a kérdező dolga

(Az első válaszoló tippje jó, csak kétlem, hogy tippeléssel jutott erre az eredményre. :-) )


DeeDee

***********

2011. febr. 14. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
18:54-es vagyok. Engem ne vegyél figyelembe, álmos voltam, és hülyeséget írtam a te feladatodra, mert rosszul olvastam el.
2011. febr. 14. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 DudoloPocok ***** válasza:

A kör középpontja, az érintési pont és a külső pont derékszögű 3-szöget alkot. Ennek a 3szögnek az érintési pontra húzott magassága a keresett húr fele.

pitagorasz tétel

10^2+24^2=(x+y)^2 x a kör középpontjától a húrig tartó szakasz y a húrtól a külső pontig tartó szakasz


van még két derékszögű 3-szög :


x^2+m^2=10^2 és y^2+m^2=24^2


első egyenletből : x+y=26


x=26-y

beírva a 2. egyenletbe :

(26-y)^2+m^2=100

676+y^2-52y+m^2=100

m^2=52y-y^2-576


magasságtétel :


m^2= xy=(26-y)y =52y-y^2-576

26y-y^2=52y-y^2-576

26y=576

y=22,154

x=26-y=3,846


m^2=x*y=85.2071

m=9.2308


a húr hossza ennek a kétszerese: 18,462 cm

2011. febr. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

DeeDee


Najó, nem tippeltem. Rajzoltam egy újság szélére, aztán hasonló háromszögeket fedeztem fel az ábrán. Én csak 2 betűt használtam és nem is ellenőriztem, szóval azért eléggé elnagyoltam a levezetést magamnak is...

2011. febr. 14. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Utolsó válaszolónak

Ok, semmi probléma, mert jó a megoldás. Csak azért tettem a megjegyzést, mert szerintem többet tanul a kérdező, ha látja egy gondolatmenet magyarázatát is, nem csak a végeredményt. További jó tippelést! :-)


Dudoló Pocok-nak

Az rendben van, hogy jó a megoldásod, de bocs, az jutott róla eszembe, hogy: Miért egyszerűen, amikor bonyolultan is lehet. :-))


DeeDee

**********

2011. febr. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 DudoloPocok ***** válasza:
nem szándékosan bonyolítottam meg, csak elindultam egy irányba és ez lett belőle. Lehetne elegánsabban is de most így sikerült :)
2011. febr. 14. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!