Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem értem a tömegszázalékot!...

Nem értem a tömegszázalékot! Hogy van?

Figyelt kérdés
Szóval a legegyszerűbbet még értem. Ugye a képlet: oldott anyag/oldat*100 . Volt egy ilyen feladat : Hány tömegszázalékos az az oldat, amelynek 100grammjában 10 g az oldott anyag. És akkor a képlet alapján 10g osztva 100 g szorozva 100 = 10. Ez okés, DE diktált a tanár egy olyan feladatot, hogy: Mennyi az oldat tömegszázalékja, ha 100 g vízben 25 g sót oldunk fel? De itt nem a képlet alapján csináltuk, hogy 25/100*100, hanem a 25öt meg a 100at összeadtuk, az 125, és a 25öt osztottuk 125-tel és szoroztuk 100-al. DE MIÉRT? Ez ugyanolyan feladat mint az első, ott még sem adtuk össze a 10et meg a 100at. Nem vágom, valaki elmondaná?
2011. febr. 26. 13:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Azért, mert a víz csak oldószer. Az olDAT-ot az oldóSZER és az oldott ANYAG tömege együttesen adja.

Ha 100g vízben 50g sót oldasz, akkor az 50/150*100%

Ha 100g vízben 20g sót oldasz, akkor az 20/120*100%

stb. ...

A víz önmagában egy 0%-os oldat, azzal nem oszthatsz le. Mindenképpen össze kell adnod a víz és a benne feloldott anyag tömegét.


Azt hiszem, jobban nem tudom leírni. Remélem, így is sikerül megérteni.

2011. febr. 26. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Jó rég tanultam már ilyeneket, és pusztán csak ilyen laikus megközelítésből: az elsőnél azt mondod, hogy a 100 gramm már tartalmazza az oldott anyagot, ezért 100zal számolsz. A másodiknál viszont a 100 gramm vízbe beleteszünk 25 gramm sót, és akkor így az egész oldat tömege már 125 lesz.

De valaki javítson ki, ha nagyon hülyeséget írtam.

Egy btk-s :)

2011. febr. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ja aha így már értem. És ha az a kérdés, hogy mennyi oldott anyag kell az alábbi oldat elkészítéséhez? Oldat tömege: 200g Tömegszázalék:2 . Ezt sem értem.

És van még egy típus : Mennyi oldószer szükséges az alábbi oldatokhoz? Tömegszázalék:3 oldat tömege:150g.

:S Előre is köszi

2011. febr. 26. 13:48
 4/6 anonim ***** válasza:

mennyi oldott anyag kell az alábbi oldat elkészítéséhez? Oldat tömege: 200g Tömegszázalék:2 .

Csak 2%-os az oldat, nem írtad el? Akkor pedig itt egyszerűen csak azt kell kiszámolnod, hogy mennyi oldott anyag van benne, hiszen annyi sót kellett beleszórni a vízbe, hogy megkapd ezt az oldatot. Jelen esetben ez 4 g.


És van még egy típus : Mennyi oldószer szükséges az alábbi oldatokhoz? Tömegszázalék:3 oldat tömege:150g.

Ez is csak 3%-os? Nos, hasonlóképp kell eljárni, mint az előbb. Ki kell számolnod, hogy mennyi oldott anyag van benne, ez 4,5g. Az első válaszban már leírtam, hogy az oldat tömege megegyezik az oldott anyag és az oldószer tömegének összegével. Ezt most alkalmazva az oldott anyag tömegét ki kell vonnod az oldatéból és megkapod az oldószer (víz) tömegét, ez jelen esetben 145,5g.

2011. febr. 26. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
És ezekre a kérdésekre a kémiatanárod mit válaszolt?
2011. febr. 27. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Öööm szó szerint ? "Mit nem lehet ezen érteni?"

-.-" idióta..

2011. febr. 27. 13:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!