Mennyi a legtöbb kilométer, amit ezzel az autóval megtehetünk anélkül, hogy új gumit vásárolnánk, ha egy pótkereket is kaptunk az autóhoz, és az öt kereket tetszőleges számú alkalommal cserélhetjük?

Egy új személyautó első tengelyén 72 000 km-t, hátsó tengelyén pedig 78 000 km-t futhat egy kerék, ezután új gumikat kell vásárolni a kopottak helyett.(A pótkerék ugyanolyan minőségű, mint a többi kerék.)
2011. febr. 28. 12:56
 1/2 anonim ***** válasza:

A gondolkodásom a következő:

A maximális terhelést akkor tudjuk elérni, ha van 3 gumink 72e km-rel, és két gumink 78e km-rel.


Ha állandóan cserélgetjük a gumikat, azaz mindig minden gumi ugyanannyira van terhelve, akkor 5km megtétele után minden gumi 4km-t ment. Ha így használnánk a gumikat, akkor 72e guminként megtett km-nél kéne újakat venni, ami 72* (5/4) = 90e km lenne.


Viszont a végén van ennél jobb módszer is, hiszen a hátsó gumikat jobban tudjuk terhelni, ezt ki kell használni. Egy idő után át kell állni arra, hogy csak az első gumikat cseréljük, a kérdés, hogy mikortól. Ha csak az első két gumit cseréjük, akkor minden megtett 3km-en az első gumik csak 2km-t tesznek meg, míg a hátsók 3-at. Ez a különbség 6000 kell, hogy legyen (78000-72000 = 6000), hogy minden gumit maximálisan terheljünk. 6000km különbség 18e km megtételénél lesz, hiszen ilyenkor a hátsó gumik 18e, az elsők 12e km-t tettek meg.


Tehát 60e km elosztott gumi terhelés után kell átállni, hogy csak az elsőket cseréljük.


60e km terhelés 60e*(5/4) = 75e km megtétele után lesz.


Így a megoldásom 75000+18000 = 93000km.

Remélem sikerült érthetően fogalmazni.

2011. márc. 2. 10:31
 2/2 A kérdező kommentje:

A lehetséges megoldások:

78 000

81 400

86 000

90 000

93 600

2011. márc. 3. 18:13