Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy növekvő mértani haladvány...

Egy növekvő mértani haladvány minden tagja 100-nál nagyobb és 1000-nél kisebb egész szám. Legtöbb hány tagja lehet a haladványnak?

Figyelt kérdés
2011. márc. 2. 15:19
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha minden igaz, akkor a haladvány a sorozat régi neve, legalábbis remélem, ezért én mértani sorozatot fogok írni.

Szerintem végtelen sok tagja lehet, hiszen pl. az a1=101 q=1 mértani sorozat összes eleme 101, ami teljesíti a feltételeket.


Ha ez a haladvány mégis valami más, akkor bocs :)

2011. márc. 2. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Bocs, közben most olvasom, hogy növekvő, ez kimaradt, így az előző válaszom nem jó természetesen, hiszen az nem növekvő
2011. márc. 2. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Mindenképpen 1-nél nagyobb számmal kell szorozni. Ha azt akarjuk, hogy a kapott számok is egészek legyenek, egésszel kell szorozhatni, hiszen mivel 101 prím, nem tudod olyan tört értékkel szorozni, hogy egész jöjjön ki belőle. Az egynél nagyobb egészek közül a 2 a legkisebb, tehát q=2.

A sorozat tagjai: 101, 202, 404, 808. Tehát 4 tagja van.

2011. márc. 2. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Azért jó megoldást is próbálok adni:

Ha egész számmal szoroznánk, akkor a legtöbb 4 tagú lenne, mert 2 a legkisebb egész, amivel szorozhatunk, pl.: 101,202,404,808

Viszont, ha racionális számmal szorzunk, akkor is kijöhet 100 és 1000 közé, hogy mind egész lesz. Legyen ez a szám p/q.

Akkor lehet a lehető legtöbb ilyen számot legyártani, ha ez minél többször osztható q-val, és ezek közül a legkisebb. Ez a szám a 2^7 = 128.

Tehát a sorozat első eleme 128, és minél kisebb számmal kell szorozni, de még növekedővel, ez pedig a 3/2.

A sorozat tehát: 128;192;288;432;648;972


Tehát maximum 6 tagja lehet.

2011. márc. 2. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Az utolsónak igaza van, én kissé félreértettem a kérdést... azt hittem, kötelezően 101-től kell kezdeni. Tekintsd semmisnek a válaszomat! :)
2011. márc. 2. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!