Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matekban az egyeneseknél hogy...

Matekban az egyeneseknél hogy kell kiszámolni a meredekséget?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy ha meredekségük egyenlő akk. párhuzamosak, ha -1 akkor pedig merőleges a két egyenes.


Alábbi kettőnél h jönnek ki az eredmények?

e: y=tx+3 merőlegesnek és párhuzamosnak kell lennie f-fel

f: y=-5x+4


2011. márc. 9. 15:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha megvan az egyenes irányvektora, akkor a második koordinátát oszd el az elsővel és az lesz a meredekség. Ha normálvektorod van, akkor annak az első koordinátáját kell a másodikkal osztani, a kapott értéknek pedig az ellentettjét venni, és az lesz a meredekség.

Nálad: f: y=-5x+4 átrendezve: 5x+y=4

Ennek a normálvektora: (5;1) ---> meredekség: 5/1*(-1) = -5

irányvektora: (1;-5) ---> meredekség: -5/1 = -5

e akkor lesz merőleges, ha az irányvektora megegyezik f normálvektorával.

e: y=tx+3 átrendezve: -tx+y=3 ---> normálvektora: (-t;1), illetve ennek többszörösei. (Meredekség: t/1 = 1) Ha vesszük ennek a vektornak a -5-szörösét, akkor az (5t;-5) lesz. Ennek kell egyenlőnek lennie f irányvektorával: (1;-5), azaz 5t = 1, vagyis t = 0,2.

Remélem, jól számoltam és érthetően írtam le.

2011. márc. 9. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon szépen köszönöm!!!!!:)

Így már világos:DD

2011. márc. 9. 16:19

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!