Matematika kérdés? ( Logaritmus )


11 kitevőjeként 1/11-es alapú logaritmus 3.


El tudná valaki magyarázni a megoldást?


2011. márc. 30. 23:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Minek teszel fel egy kérdést kétszer?


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2011. márc. 30. 23:44
 2/3 anonim ***** válasza:
51%

Így jelölöm, amit írtál (hogy egyszerűbb legyen leírni): 11^log[1/11, 3] (Vagyis a ^ hatványozás, a logaritmus alapja a zárójelben az első, az argumentuma a második.)


Azt tudjuk, hogy:

1/11 = 11^-1


Vagyis:

11^log[1/11, 3] = 11^log[11^-1, 3]


11-et fel tudod írni így:

(11^-1)^-1 (Vagyis kétszer a -1-re emelted, tehát lényegében nem csináltál semmit, viszont ez nagyon hasznos a továbbiakban.)


Ezek után:

11^log[11^-1, 3] = ((11^-1)^-1)^log[11^-1, 3]


Mivel a hatványozás sorrendje felcserélhető:

((11^-1)^-1)^log[11^-1, 3] = ((11^-1)^log[11^-1, 3])^-1


Ezen: (11^-1)^log[11^-1, 3] pedig látszik, hogy a logaritmusnak ugyanaz az alapja, mint a hatványalap, vagyis definíció szerint ez a kifejezés egyenlő a logaritmus argumentumával, vagyis 3-mal.


Ezt kell még a -1-re emelni, mert azt még nem tettük meg:

3^-1 = 1/3


Vagyis a végeredmény 1/3.


Ha a fenti formában beírod ezeket a [link] nevű internetes programba, akkor bármikor ellenőrizheted, hogy jó-e a számolásod.

2011. márc. 30. 23:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen. :)
2011. márc. 30. 23:55