Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Négyszög területét meg tudjuk...

Négyszög területét meg tudjuk felezni egy egyenessel?

Figyelt kérdés

sziasztok,

lehetséges ez, egy olyan egyenessel ami nem a csúcsokon meg át, a négyszög pedig általános.


2011. ápr. 10. 17:06
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Persze! Az a súlyvonala.

Bármely súlyponton átmenő egyenes megfelel. Most már csak a súlypont meghatározása a kérdés - ez már a konkrét adatoktól (és a témakörtől) függ hogyan.

2011. ápr. 10. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

létezni létezik, a megszerkesztése más kérdés.


Veszel egy akármilyen egyenest, ami a négyszögön kívül megy, és elkezded eltolni ezt az egyenest a négyszög felé, egészen, míg túl nem mész a négyszögön. Menet közben valahol tuti, hogy pont felezted.

Ugyanis az egyenes két félsíkra bontja a síkot, és mindkét síknál nézed, hogy mekkora területű a metszete a négyszöggel. Kezdetben az egyik oldalon ez 0, a másikon meg a teljes négyszög területe ott van, a végén meg pont megfordul, mert a négyszög teljes egészében átkerült az egyenes másik oldalára. Közben ez a két szám folytonosan mozgott, így lesz egy olyan pillanat, amikor pont egyenlőek.


Az, hogy ne a csúcsokon menjen át, ezek után könnyen megoldható, minden csúcshoz csak max 1 olyan egyenes van, amelyik átmegy rajta, és felezi a négyszöget, így ha alapból egy olyan egyenest veszel fel ehhez a "végigsöpréshez", amelyik egyik ilyennel sem párhuzamos, akkor el tudod kerülni, hogy egy csúcson átmenő felezőegyenest kapjál.

2011. ápr. 10. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Első megszólaló voltam. Bocsánat a rossz válaszért, az csak a háromszögnél igaz.
2011. ápr. 10. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Elsőnek: semmi baj, köszi a választ.

Másodiknak: rosszul tettem fel a kérdést, az lenne a feladat, hogy szerkesszük meg ezt az egyenest. Ezt a tologatós módszert meg szerkeszteni sztem nem lehet.

2011. ápr. 10. 18:15
 5/14 anonim ***** válasza:

első: nem csak a háromszögnél lesz ez igaz, a súlypont minden síkidomnál ezzel a tulajdonsággal bír.


Kérdező: azt hiszem a súlypontos megközelítéssel van egy ötletem egy ilyen egyenes megszerkesztésére:


ha behúzod az egyik átlót, amelyik a négyszögön belül megy (konvex négyszögnél mindkettő ilyen, konkávnál csak az egyik), akkor két háromszögre bontod a négyszöget. Ezeknek a háromszögeknek meg tudod szerkeszteni a súlypontját, és azokat összekötve kapsz egy olyan egyenest, ami pont felezi a területet (mert mivel átmegy mindkét háromszög súlypontján, így mindkét háromszöget felezi, tehát az uniójukat, a négyszöget is felezi).

Ha van egy kis szerencséd, akkor az így kapott egyenes nem megy át csúcson.

Ha konvex a négyszöged, akkor a másik átlóval is megcsinálhatod ezt, kapsz egy másik felező egyenest. A két felező egyenesed metszéspontja a súlypont lesz, ami rendelkezik azzal a tulajdonsággal, hogy bármelyik rajta átmenő egyenes felezi a területet, tehát akkor már bármely rajta átmenő egyenes jó lesz)

2011. ápr. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Köszi szépen ez így már jól hangzik.
2011. ápr. 10. 18:39
 7/14 A kérdező kommentje:
jó ez így, köszi,, Csak egy további elmélkedés, ezt meg lehetne oldani ötszögnél valahogy szerinted?
2011. ápr. 10. 18:43
 8/14 anonim ***** válasza:

Első megszólaló vagyok

Köszönöm a megnyugtatást, de nem volt igazam. Itt egy "ellenábra": [link]

Ez GeoGebrávál készített dinamikus ábráról készült pillanatkép, messze van a súlyponttól.

Magát a dinamikus ábrát is tudom nyújtani, ha valaki kéri.

2011. ápr. 10. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

aha hát ez látszik, szóval nem igaz :/

És megoldást nem tudsz rá?

2011. ápr. 10. 18:50
 10/14 anonim ***** válasza:

ez így aranyos lesz, mert te azt szeretnéd bizonyítani, hogy tévedtél, én meg azt, hogy igazad volt.

Remélem nekem lesz igazam, tehát neked:)


Én nem értek a geogebrához, de ezt találtam: [link]


"A geometriában síkban egy síkidom súlypontján a síkidomot egyenlő területű részre osztó egyenesek metszéspontját nevezzük"


meg én amolyan parasztosan gondolkozva úgy okoskodtam, hogy a súlypont megegyezik a tömegközépponttal, ha a síkidomot egy homogén lemezből vágnám ki. Az meg az a pont, ahol ha alátámasztom, akkor megáll, és nem dől el semerre. Ha most bármelyik rajta átmenő egyenes mentén kettévágva a síkidomot nem két egyenlő részt kapnánk, akkor az alátámasztásnál is a nagyobb (nehezebb) féldarab irányába kéne eldőlnie a kivágott síkidomunk, ami nem lehet.

2011. ápr. 10. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!