Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 7 oszt. Fizika! A víz alá...

7 oszt. Fizika! A víz alá nyomott gumilabdára nagyobb felhajtóerö hat, mint a víz felszinén úszóra. Ez igaz vagy hamis?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 10. 18:19
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát pedig ez józan paraszti ésszel megoldható, a mindennapi életben előforduló jelenség. Csak egy kicsit gondolkodni kell.


Ha voltál már strandon, és tudod, hogy mi az úszógumi, akkor már tudod is a választ.


Vajon mekkora az úszógumi tömege? Nem sok, igaz. Kb 1 kg.

Tegyük rá a vízre. Könnyű kitalálni, hogy mekkora felhsjtóerő hat rá. Pontosan akkora, amekkora az 1 kg nak a súlya.


Most kapaszkodj az úszógumiba. Ez az egyszerű, primitív eszköz még egy 100 kg-os embert is vidáman fenntart. Ha pedig a viz alá akarjuk nyomni az úszógumit, ahhoz még ennél is nagyobb súly kell.

Azért kell nagyobb súly, mert most nagyobb felhajtóerő hat.


Tehát már tudod a választ:


A víz alá nyomott gumilabdára valóban nagyobb felhajtóerő hat, mint a víz felszinén úszóra.


A feladathoz egy dolgot használtunk fel. Azt, hogy érvényes a hatás-ellenhatás törvénye.

Vagyis a felhajtóerő megegyezik a labdát lefelé nyomó erővel.

2011. ápr. 10. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
kedves villanykörte!!jó hogy vagy!!köszi a munkádat!!
2011. ápr. 10. 18:54
 3/5 anonim ***** válasza:
bocsánat, én hülye vagyok a fizikához és tudom, hogy nem ez volt az eredetu kérdés, csak kíváncsi vagyok, ha a felhajtóerő megegyezik a labdát lefelé nyomó erővel, akkor nem marad egyhelyben a labda? tehát ha a víz alá nyomtuk, akkor a lefelé nyomó erőnek nagyobbnak kell lennie, nem?
2011. ápr. 10. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A lenyomás folyamán valóban van a mozgásnak egy olyan szakasza, ahol van gyorsulás, mivel a lenyomáshoz sebességváltozás kell. (0-ról egy értékre).

Azonban mikor úszik a vízen a labda, akkor áll, amikor már le van nyomva, akkor szintén áll. A rá ható erők vektori eredője 0, egyensúlyban van.


A kérdés arra vonatkozott, amikor már le van nyomva a labda. Így a rendszer statikus.

2011. ápr. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
köszönöm! akkor rosszul értelmeztem a válaszod, azt hittem, hogy azt írtad a lenyomás közbeni lefelé mozgásra is érvényes ez. köszi a választ!
2011. ápr. 10. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!