Józsi 10 évvel idősebb, mint Laci. Öt év múlva másfélszer annyi idős lesz, mint Laci. Mennyi idős volt Józsi 5 évvel ezelőtt?

logikai megoldás kellene
2011. ápr. 11. 09:21
 1/4 anonim válasza:
10 volt, de csak kilogikáztam :D
2011. ápr. 11. 09:42
 2/4 A kérdező kommentje:
hogyan?
2011. ápr. 11. 09:48
 3/4 anonim ***** válasza:

Az első mondat matematikailag ennyi:

J = L+10

A második pedig ez:

J+5 = (L+5)*1.5

Két egyenlet van és két ismeretlen, az elsőben már ki van fejezve J, így azt behelyettesítjük a másodikba:

L+10+5 = (L+5)*1.5

Ebből az L kis számolás után:

L = 15

Ezek szerint az első egyenlet miatt J most 25, tehát 5 évvel ezelőtt 20 éves volt.



De ki lehet okoskodni egyenletek nélkül is: látjuk, hogy 5 és 10 éves különbségekről van szó, tehát ebben a nagyságrendben kell keresgélni, meg másfélszeres különbségről, és tudjuk, hogy a 30 a 20-nak másfélszerese. Ezt így "megsejtjük", és kipróbáljuk ezekkel a számokkal, hogy jó-e: a második mondat alapján 5 év múlva lesz Józsi 30 és Laci 20. Ezek szerint most J=25 és L=15, és a különbség itt tényleg 10, ami az első mondatnak megfelel, tehát jó az eredmény. Eszerint is Józsi 5 éve 20 éves volt.

2011. ápr. 11. 10:33
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm
2011. ápr. 11. 10:57