2, 0 pH-jú pédat 3, 0 dm3-ének előállításához mekkora térfogatú 20m/m%-os 1,1g/cm3 sűrűségű sósavra van szükség?

részletesen légyszi !
2011. ápr. 30. 21:28
 1/5 Tom Benko ***** válasza:
a 20w%-os sósavoldat 1 dm^3-e 1100g, ebben 0,2\cdot1100=220g hidrogén-klorid van. Anyagmennyisége \frac{220}{36,5}=6,0274mol. A kívánt töménység 10^{-2}\frac{mol}{dm^3}, ehhez 300-szoros hígítás kell, azaz a 3dm^3 300-ad része lesz a jó, ami 10cm^3.
2011. ápr. 30. 21:45
 2/5 anonim ***** válasza:

Meg nem oldom helyetted, de segítek:

Mi történik a feladatban? Van valamilyen sósavad, amit fel kell hígítanod, hogy 2-es pH-jú oldatot kapj.

Akkor a kérdés: miből indulunk ki? 1,1 g/cm^3 20 m/m%-os oldat. Mit kapunk? 3 dm^3 pH=2 oldatot. A pH megadja, hogy milyen a H3O+ koncentráció a keletkező oldatban. Ami megadja, hogy mennyi HCl van az oldatban. (Mert egyenlet szerint a HCl vizes közegben Cl- -ra és H+ -ra disszociál, ami ugye H3O+ valójában...) Ezt a molszámot átszámolva tömegre megkapod, hogy mennyi HCl volt az eredeti oldatodban, azaz mennyi annak 20%-a. (Mit jelent a m/m%? 100g oldatban 20g oldott anyag van. Ha az oldott anyagot ismerem, akkor az a kiindulási oldat 20%-ának felel meg.) Mivel így a kiindulási oldat tömegét kapod meg, a sűrűséggel ki kell számolnod a térfogatát is. Ennyi.

2011. ápr. 30. 21:52
 3/5 A kérdező kommentje:

az első választ nem nagyon értem... : (

a második válasz alapján elkezdtem számolni...

kijött m-re 0,365 oldott HCl

0,2=0,365/x

x=1,825 g oldat

és akkor V=m/ró

V=1,66

megoldókulcs szerint viszont 5 cm3

mit rontok el??


egyébként mindkét választ köszönöm:)

2011. ápr. 30. 22:18
 4/5 A kérdező kommentje:
úúúú, mégis kijött: )) dejó: DD
2011. ápr. 30. 22:22
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Mit nem értesz?
2011. máj. 1. 22:27