Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Honnan állapítom meg, hogy...

Honnan állapítom meg, hogy egy függvénynek mi az értelmezési tartománya és az értékkészlete? Matek tz-hez kellene, elég fontos.

Figyelt kérdés
Itt egy függvény pl: 4sin(x-pi/3)-2 . Na ennek hogyan állapítom meg a dolgait? Nem jövök rá sose... pedig geogebrát is használok. :( Valaki fel tudna világosítani?
2011. máj. 8. 11:02
 1/7 anonim ***** válasza:

Megpróbálom elmagyarázni :

[link]

2011. máj. 8. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy törted magad, hogy beleverd a fejembe ezt a két fogalmat. Az értékkészletet most prímán megértettem a rajzodról és a magyarázatodból, de az értelmezési tartományt még mindig nem értem. Akkor ezena függvényen minden x-re értelmezve van a függvény, vagy ki kell zárni azt, ahol a sinus függvény nincs értelmezve? azt hiszem ez pi/2 + k* 2 pi vagy 3*pi/2 +k*2pi és k természetes szám. Javíts ki kérlek, ha hülyeséget írtam...
2011. máj. 8. 13:15
 3/7 bongolo ***** válasza:

A szinuszfüggvény minden valós számra értelmezve van, a függvény értéke pedig plusz 1 és minusz 1 között lehet. Ezt kell alapul felhasználni, ebből aztán a leszármaztatott függvény értékkészlete egyszerűen kikövetkeztethető.


Vegyünk más függvényt is, aminél érdekesebben alakul mind az értelmezési tartomány, mind az értékkészlet:


pl. nézzük a négyzetgyök x (√x) függvényt. Negatív számból nem lehet négyzetgyököt vonni, vagyis negatívakra nincs értelmezve a függvény, ezért az értelmezési tartomány a nemnegatív valós számok halmaza (tehát a pozitív valósak, valamint a nulla). Értékkészlete: ha végiggondolod, a függvény értéke felvehet bármilyen nemnegatív számot, tehát az értékkészlete a nemnegatív valós számok halmaza (véletlenül ugyanaz, mint az értékkészlete).


Másik függvény: f(x) = √(x-1)-2. Itt x-1-nek nem szabad negatívnak lennie, tehát az értelmezési tartomány: x-1 ≥ 0, vagyis x ≥ 1. Értékkészlete: A gyök maga ≥ 0 értékeket vehet fel, ebből kivonunk kettőt, tehát az f függvény értékkészlete f(x) ≥ -2.


Harmadik függvény: g(x) = 1/(x+1). Nullával nem osztunk, ezért x+1 ≠ 0, vagyis x ≠ -1. Minden más értékkel értelmes dolog ez a függvény, tehát az értelmezési tartomány a -1-től különböző valós számok halmaza, x ≠ -1. A függvény értéke felvehet mindenféle pozitív vagy negatív értéket, de nulla nem lesz, bármilyen nagy számnak is vesszük a reciprokát. Vagyis a függvény értékkészlete g(x) ≠ 0.

2011. máj. 8. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Megértetted amit a második válaszoló írt, (le tudtad rajzolni magadnak?) vagy ahhoz is kérsz rajzos szemléltetést?
2011. máj. 8. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Megértettem :D ( de ha gondolod lerajzolhatod, de nem muszáj...) Köszönöm a válaszokat!
2011. máj. 8. 16:08
 6/7 anonim ***** válasza:

Lerajzoltam, de akkor nem küldöm el, főleg, hogy írtad, hogy GeoGebrát használsz. Abba egyszerűen beírod parancssorba a képletet, az ábrából látszik az értelmezési tartomány, és egy kis ügyeskedéssel az értékkészlet is.

GeoGebra használatban is szívesen segítek.

Kész feladataim itt vannak:

[link]

2011. máj. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönök mindent! :D
2011. máj. 8. 16:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!