Mi ennek a megoldása? Fizika házi feladat (sürgős segítség kéne)


Mekkora a közös hőmérséklet, ha az adatok a következők:

Víz fajhő=4200

jég fajhő=2100

olvadáshő=334

víz hőfoka=71°C

víz mennyisége=0,89kg

jég hőfoka:-15°C

jég mennyisége=0,63kg

Tehát a kérdés: Tközös=?

Válaszokat előre is köszönöm!


2011. máj. 22. 10:45
1 2
 1/16 anonim válasza:

T a közös

C1 az első fajhő

C2 a második fajhő

m1 az első tömeg

m2 második tömeg

T1 első hőm.

T2 második hőm.


C1*m1*(T-T1)=C2*m2*(T2-T) ből adódik átrendezéssel:


T=( C1*m1*T1 + C2*m2*T2 ) / ( C1*m1 + C2*m2).

2011. máj. 22. 10:59
 2/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ!Megmentettél: DD
2011. máj. 22. 11:20
 3/16 bongolo ***** válasza:

Nem jó az előző megoldás! Jég a kiindulás, a végén bizonyára valahány fokos víz lesz. Vagyis ezek történek:


A jég -15 fokról felmelegszik 0 fokra: ennek az energiának a számolásához kell a jég fajhője (meg tömege, és hogy 15 fokot melegszik)


Aztán a jég felolvad, 0 fokos jégből 0 fokos víz lesz. Ehhez az energiához kell az olvadáshő (meg a jég tömege).


Aztán a 0 fokos víz felmelegszik a közös hőmérsékletre. Ehhez az energiához kell a víz fajhője (meg tömege (mármint a korábbi jég tömege), és hogy T fokot melegszik, ha T a közös hőmérséklet).


Közben mindehhez az energiát a meleg víz adja, ami lehűl a közös hőmérsékletre. Ehhez az energiaváltozás számoláshoz szintén a víz fajhője kell (meg a tömege, és hogy 71-T fokot hűl).


Ezeknek az energiáknak az eredője 0. A meleg víz pont annyit ad le, mint amennyit a jég (majd hideg víz) felvesz.


Melegedéshez szükséges energia: Q = c*m*ΔT (c a fajhő)

(hűlés is ugyanez, csak persze negatív)

Olvadáshoz szükséges energia: Q = L*m (L az olvadáshő)


Ezzel a segítséggel már meg tudod oldani? Ha nem, szólj.

2011. máj. 22. 11:31
 4/16 anonim ***** válasza:
és akkor most mi lesz a képlet?:/
2011. máj. 22. 11:33
 5/16 anonim ***** válasza:

T a közös

C1 = 4200 [?] (víz fajhő)

C2 = 2100 [?] (jég fajhő)

L = 334 [?] (olvadáshő)

T1 = 71°C (víz hőfoka)

T2 = -15°C (jég hőfoka)

m1 = 0,89 kg (víz mennyisége)

m2 = 0,36 kg (jég mennyisége)


Feltételezzük, hogy az összes jég elolvad, vagyis a T közös nagyobb lesz mint 0°C:


Bal oldalon: a forró víz ennyi energiát veszít

Jobb oldalon: a jég fölmelegszik 0°C-ra + elolvad + fölmelegszik 0°C-ról T fokra – a bal oldali energia erre megy el


C1*m1*(T1-T) = C2*m2*T2 + L + C1*m2*T


[?] – a mértékegységek ismeretlenek, de a számítás szempontjából nem is fontosak, ha mind a három esetben ugyanazok

2011. máj. 22. 11:46
 6/16 anonim ***** válasza:

Kimaradt az "m2"


C1*m1*(T1-T) = C2*m2*T2 + L*m2 + C1*m2*T

2011. máj. 22. 12:00
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a válaszokat!

Valaki még tudna írni egy konkrét megoldást, mert kiszámoltam és szeretném leellenőrizni hogy jó lett-e:D

2011. máj. 22. 12:09
 8/16 anonim ***** válasza:

Az előzőben kimaradt a „T2“ előtt a „-“ jel (ez azért kell, mert nem T2-re melegszik fel, hanem T2-ről nullára)


C1*m1*(T1-T) = C2*m2*(- T2) + L*m2 + C1*m2*T

C1*m1*T1 - C1*m1*T = -C2*m2*T2 + L*m2 + C1*m2*T

C1*m1*T1 + C2*m2*T2 - L*m2 = C1*m2*T + C1*m1*T

T = (C1*m1*T1 + C2*m2*T2 - L*m2)/( C1*m2 + C1*m1)

T = (4200*0,89*71 + 2100*0,36*(-15) - 334*0,36)/(4200*0,36 + 4200*0,89)

T = (265398 – 11340 – 120,24)/(1512 + 3738)

T = 253937,76/5250 = 48,37 °C


Írd meg, hogy neked mi jött ki.

2011. máj. 22. 12:57
 9/16 anonim ***** válasza:

Nem jók ezek a megoldások, valahol hiba van benne. Az én módszerem:


viz hőmérséklete: tv=71°C

jég hőmérséklete: tj=-15°C

jég tömege: mj=0,63 kg

viz tömege: mv=0,89 kg

közös hőmérséklet:tk=?

---------------


Q(föl)=Q(le)


cj*mj*dtj+Lo*mj+cv*mj*tk=cv*mv(tv-tk)

cj*mj*dtj+Lo*mj-cv*mv*tv=-tk(cv*mj+cv*mv)

Ahol: dtj=15°C

Ebből:


tk= (cv*mv*tv-Lo*mj-cj*mj*dtj)/(cv(mj+mv))


tk=(4200*0,89*71-334000*0,63-2100*0,63*15)/(4200*(0,63+0,89))


Innen:


tk=5,50 °C

----------

---------

---------

2011. máj. 22. 14:33
 10/16 anonim ***** válasza:

Egyébként 48°C alapból nem lehet, képzeljük el a következőt.

a 71 fokos vízre öntsünk 25 fokos vizet, a tömegük legyen megegyező. Ekkor a közös hőmérséklet a 71 és 25 átlaga: 48°C.

Mivel a második tömeg kisebb (0,63), ezért abból kb 15-20 fokos kéne. Tehát a 48 °C végleg kizárva.

2011. máj. 22. 14:42
1 2