Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehet olyan aranyláncot...

Hogyan lehet olyan aranyláncot készíteni, amelyik 100 láncszemből áll, minden láncszem 2 másikhoz kapcsolódik és 40-nél kevesebb láncszemet elég elszakítanunk ahhoz, hogy a lánc teljesen széthulljon? (A láncon nincs kapocs)

Figyelt kérdés
2009. márc. 18. 11:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Érdekes megkötés, hogy minden láncszem két másikhoz kapcsolódik, mert így egy sima láncot kapsz. Nem lehetnek benne sem elágazások, sem semmi:


(Minden o egy láncszem:)


oooooOooooo


(Az eleje a végével összeér, azt nem bírom lerajzolni.)


HA megnézed, minden o-nak két szomszédja van, kiemeltem az egyik láncszemet: oOo


Mit értünk azon, hogy teljesen szétesik?

2009. márc. 18. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
ha minden láncszem csak két másikhoz kapcsolódik, akkor legalább 50et ki kell venni, hogy szétessen. ha vannak olyan szemek, amik 2nél többhöz is kapcsolódnak, akkor lehet elég kevesebb.
2009. márc. 18. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Gondolom, szétesésnek számít az is, ha egy szemet kinyitunk, és arról levesszük a két szomszédját. Én is azt hoztam ki, hogy ez nem lehetséges, valami olyasmi indokkal, hogy egy kinyitása után minden másodika ki kell nyitni, de a tanár visszadobta. A feladat szövegében benne van, hogy egyszerű ábrát kér. Ezek szerint lehetséges, de hogy?
2009. márc. 18. 21:10
 4/4 anonim válasza:

A mellékelt ábrán "tinyurl pont com / aranylanc" látható módon meghajlított láncszemekből: az ábrán 7 szemből készítettem láncot, de természetesen ennek mintájára a 100 szem legyártható. (Aranyból még könnyebb lenne, mert az hajlékonyabb, mint a falinaptár-spiráldrótja. :-) Igaz a gyártás során az aranyból több "hulladék" képződne (amit a végén eladnék.)

Az utolsó láncszem összezárható az elsővel (ez persze csúnya), de kialakítható a többivel teljesen azonosan is, és akkor nincsen "első" vagy "utolsó" szem.

A szétbontáskor elég EGY darab láncszemet széttépni és a többi tépés nélkül szétfejthető (szétesik) az egyik irányban, akár a kötéssel készített pulóver.

A 40 tehát csak zavaró szám, hogy azt hidd, sokat kell szétszedni, hiszen ezzel a megoldással egyet is elég eltépni (de nyilván 50-nél kevesebbet kellett megadjon a kitaláló).

Bevallom, csak azért tudtam megfejteni, mert egy másik forrásban a feladat a "geometriai" jellegű kérdések között szerepel. Ez segített a geometriai irányban gondolkodva a megoldásban.

Jó feladat!!!

2009. máj. 4. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!