Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az apolaris, a polaris es...

Mi az apolaris, a polaris es az elektronegativitas?

Figyelt kérdés
Nagyon fontos lenne tudnom, de egyszeruen nem ertem. Mar vagy 20 helyen elolvastam, 20x, de valoszinuleg gyenge elmeju vagyok, mert nem fogom fel. Valaki elmondana valami gyenge keplettel magyarazva, ugy, mint egy abszolut kezdonek?
2011. jún. 12. 12:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Elektronegativitás: Az atom elektronvonzóképessége, mennyire is képes vonzani az elektronokat. A fluornak a legnagyobb 4,0 tehát ő nagyon nagy mértékben képes elektronokat maga felé húzni.


Apoláris molekulák: Akkor beszélünk ilyen molekulákról, ha a molekulák között az elektronok nem tolódnak el semelyik atom irányába, hanem mind a két atom között gyakorlatilag azonos mértékben találhatóak meg. Persze pillanatnyi dipólusosság fellelhető, de azzal nem foglalkozunk. (diszperziós kölcsönhatás) Mivel azonos mértékben vannak jelen az elektronok a 2 atommag között, körül, ezért az apoláris molekulát leggyakrabban az azonos molekulák alkotják: H2, O2, Cl2, F2, Br2 stb.

Azonban a szabályos szerkezetet mutató molekuláknál (tetraéder, trigonális planáris (síkháromszög), lineáris) is apoláris a szerkezet: CO2, CH4


Poláris molekula (vagy dipólus): Ha 2 pólus alakul ki a molekulán belül, így az egyik pólus elektronegatívabb, mert ott több elektron található, mert maga felé vonzza, a nagyobb EN miatt az elektronokat, és a másik pólus mely kicsi pozitív tölést mutat, mert a másik atom magafelé húzza az elektronokat. Ilyenek a különböző EN-ú molekulák. Pl: HCl, H2O, HF stb.

És a szabálytalan szerkezetű molekulák (V-alak, trigonális piramis) ide tartoznak: H2O, NH3 stb.

2011. jún. 12. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom, de igy se ertem. :( Mindenhol ezt olvasom kb. de elkepzelni nem tudom, igy aztan meg se ertem. Nem ertem mi a lenyege, tehat mire "jo" az ha valami polaris vagy apolaris. Egyszeruen tok homaly az egesz, pedig nem hetedikes vagyok, ugy mint az anyag. :(
2011. jún. 12. 12:47
 3/5 anonim ***** válasza:
középiskolás vagy?
2011. jún. 12. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nem, mar nem vagyok iskolas, csak egyetemre megyek majd es lesz kemiam. Arra tanulok mindent elolrol, mert bar nagyon erdekel, mar egy jooo ideje nem foglalkoztam vele. Annyira hulye nem vagyok, mint ahogy ezzel most kinlodom, de gyorsan veszek eleg sok ujat es kicsit kimerult a kapacitasom, azert fogom fel lassan.
2011. jún. 12. 12:52
 5/5 A kérdező kommentje:
Sikerult megertenem! A 11.-es konyv sokkal jobban magyarazza es illusztralja is, igy mar ertem es konnyu. Azert koszonom! :)
2011. jún. 12. 13:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!