Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell AutoCAD-ban két...

Hogyan kell AutoCAD-ban két különböző átmérőjű, egymást nem metsző és nem tartalmazó (szóval két különálló) körköz közös érintőt szerkeszteni?

Figyelt kérdés

Odáig megvan a feladat, hogy Thalesz-kört rajzoltam, megvan az r1-r2 kör és a külső pontból ehhez a körhöz húzott érintő, ezzel a 2 érintővel kéne párhuzamost húzni a nagyobbik körhöz, de a két kör közös érintőjét sehogy sem jelzi a program.

[link]


2011. aug. 6. 20:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Megnézed a körök tulajdonságainál, hogy melyik körnek mekkora sugara, így r1-r2 értékét tudod. És akkor azzal a szakasszal amit te rajzoltál, azzal kell r1-r2 távolságra párhuzamost húzni. (OFFSET parancs)


Vagy:


a lekerekítés parancsnál (FILLET) beállítasz valami nagyon nagy sugár értéket (pl. 1 millió)

és utána ezzel a beállítással ha lekerekítést alkalmazol a két körre, akkor a két körhöz kívülről egy olyan ívet rajzol, ami egy 1 millió nagyságú körhöz tartozna. Magyarul, egy egyenesnek fog látszani, így azt használhatod érintőnek.


vagy


egy kört rajzolsz az érintő, érintő, sugár (tan, tan, rad) opcióval. Érintési objektumoknak kattintasz a két körre, és sugárnak megint beírsz valami jó nagy értéket.


Nekem egy elég régi Autocad van, de ebben most mást nem találtam. Viszont egy újabb verziónál simán el tudom képzelni, hogy beleépítették a két kör közös külső érintőjét. Szerintem nézd át a sugót, hátha ír valamit erről.

2011. aug. 6. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem tudom AutoCAD változatban, de innen megértheted:

[link]

K1 E1 szakaszt meghosszabbítom, hogy messe az eredeti kört, ez lesz az érintési pont. Az érintőt párhuzamosan eltolom ebbe a pontba. (Vagy ugyanez, az érintővel és a K1 A -val szerkesztek egy téglalapot.)

2011. aug. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
76%

Van olyan Object Snap az AutoCAD-ben, hogy Snap to Tangent (az ikonja egy kör és az azt érintő egyenes), billentyűparancsa TAN. Az ikonsor előhívása: jobb klikk az ikonsoron-->ACAD-->Object Snap.


Rajzolsz két kört. Leütöd az L (line) parancsot, TAN [enter] parancsot, rákattintasz az egyik körre, TAN [enter] rákattintasz a másik körre és kész.

2011. aug. 6. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a választ.

Az érintő kört nem tartom jó ötletnek, még ha elég nagy is a sugár, de a K1-E1 meghosszabbítása jó ötlet.

2004-es AutoCAD-em van, sajna nincs olyan opció, hogy "két körhöz külső egyenes érintő rajzolása". Újabb verzióban lehet h van, de ezt kell használnom.

2011. aug. 7. 09:53
 5/11 anonim ***** válasza:

Első vagyok,


szerintem az a legjobb, ahogyan az utolsó válaszoló mondja, nem ismertem ezt a lehetőséget, de most kipróbáltam.

Ment a zöld kéz.

2011. aug. 7. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Tényleg az utolsó [23:27] megoldás a legjobb. Nem tudtam, hogy a vonal parancsnak van olyan "kapcsolója", hogy érintőt lehet húzni/rajzolni vele. :-)
2011. aug. 7. 12:13
 7/11 anonim ***** válasza:

Ezt nem csak vonalaknál lehet használni, hanem bármi más rajzolásánál (kör, elipszis, stb.). Ezekkel az Object Snap-ekkel lehet "megfogni" az alakzatok jellemző pontjait (szakasz vég-, felezőpontja, kör középpontja, negyedelőpontja, stb.).


Az Object Snap-et az F9-el, vagy alul az OSNAP-el lehet ki-be kapcsolni. Az OSNAP feliratra jobb egér gombbal kattintva, majd a settings-et választva lehet beállítani, hogy mely object snape-ek legyenek aktívak. Én azokat kapcsolom be amiket sűrűn használok, a többit az ikonsorról, vagy billentyűparanccsal használom.

2011. aug. 7. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Vonal parancs; SHIFT és jobb egérgomb megnyomása; kiválasztani bal egérgombbal az érintőt; vonalat egyik körre rátesz. Vonal végpontjának megadása ugyanezzel a módszerrel. (Így akár belső érintő is rajzolható).

2002,2007,2009 -ben biztosan működik, szerintem 2004-ben is.

2011. aug. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Ez az utolsó válasz a leggyorsabb :D


Sajna a könyv amiből tanulok, ezt a lehetőségét a VONAL parancsnak (hogy helyi menüje is van) nem említi :(

2011. aug. 7. 20:54
 10/11 anonim ***** válasza:

De ha akarod, akkor be lehet állítani ezeket (érintő, metszéspont, kvadráns, stb.) egy külön ablakba is, aztán csak rá kell kattintanod, kinek ahogy könnyebb.

Ha majd tartósan fogsz használni egy adott Autocad programot, akkor célszerű igényeid szerint testreszabni, így rutinszerűen dolgozhatsz.

2011. aug. 8. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!