Kémia szorgalmit megcsináltam, elvileg kerekítéssel jó, de szerintem nem így kell. Elmondanátok, hogy mi a hiba ha rossz a megoldási menet?


1. Feladat

Melyik az az alkáli fém, melynek 1g-ját elégetve 2,14g fém-oxidot kapunk?


X2O


2X + O2 => 2XO

1g________2,14g


(2X+16)/2x = 2,14

x = 7,47g (Li) csak ugye a Li-nak a tömege 6,94g. Szerintem a Li2O-lesz a jó, de a menetére vagyok kíváncsi, hogy így jó e.


=================================


2. Feladat

Egy 2 vegyértékű fém nitrátja hevítés hatására elbomlik és fém-oxid marad vissza, melynek tömege az eredeti vegyületnél 41,3%-kal kevesebb. Melyik fém nitrátjáról van szó?

X(NO3)2

m(X(NO3)2) = 124g + Xg => M(XO)

m(XO) = 16g + Xg => M(XO)


ebből összehoztam, hogy:

1 mól X(NO3)2 tartalmaz 1 mól XO-t

100g X(NO3)2 tartalmaz 58,7g XO-t


[M(X(NO3)2)]/[M(XO)] =>

(x + 124)/(x + 16) = 100/58,7

x = 138,2g A báriumot találtam meg ide, csak az a baj, hogy ennek se ennyi a tömege, mivel az 137g. :S Szóval ez szerintem: Ba(NO3)2


Köszi előre is a segítséget! :)


2011. aug. 20. 10:53
 1/3 Silber ***** válasza:

Az első:

Nem jó az általános egyenlet felírása.

4Me + O2 -> 2Me2O

4*x+32=2,14*(4*x)

x=7,018

Ez hibahatáron belüli Li lesz.

2011. aug. 20. 12:16
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! ^^
2011. aug. 21. 20:59
 3/3 anonim ***** válasza:

M(X(NO3)2) = 108 + (X + 16) = 100 %


M(XO) = (X + 16) = 100 % – 41,3 % = 58,7 %


Ha az X + 16 az 58,7 %, akkor a 108 meg a 41,3 %, ebből számoljuk ki a 100 %-ot, ami:


100 % = 108/41,3*100 = 261,5 g/mol, vagyis:


261,5 = 108 + X + 16, ebből az X:


X = 261,5 – 108 – 16 = 137,5 g/mol


Ez egyértelműen a Ba, vagyis a bárium.

2011. aug. 23. 14:58