Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Írjuk fel a kör egyenletét,...

Írjuk fel a kör egyenletét, ha adottak O középpontjának koordinátái (1;4), valamint e: x + y = 10 érintőjének egyenlete?

Figyelt kérdés

Megvan, hogy hogyan kellene csinálni, de azzal a módszerrel nem jó...

Először kifejezem az y-ont -> y = -x + 10 ... majd ezt behelyettesítem a kör egyenletébe: (x-u)^2 + (y-v)^2 = r^2

Na és akkor itt megállt a tudomány... Gondolom úgy kellene hogy megoldóképlettel kapok 2 eredményt azt visszahelyettesítem az y = -x + 10-be és akkor megkapom a M (m1; m2)-t... Majd a O (1;4) és a M (y1;y2) pontok távolságából megkapom a sugarat.

Nekem a megoldóképletnél van bajom, mert gyök alatt -100 lesz, az pedig nem lehet...

Kérlek segítsetek!


2011. szept. 22. 20:00
 1/4 anonim ***** válasza:
Kifejezed az y-t, behelyettesíted, kapsz x-re egy másodfokú paraméteres (!) egyenletet, r paraméterrel. A diszkriminánsnak nullának kell lennie, hiszen csak úgy lesz egy megoldása (ha több van, akkor nem érintő). Ebből kapsz r-re egy másodfokú egyenletet. Valahogy így néz ki: r^2-100. (Szerintem lehagytad a r-t.) Ebből r=10, x=3,5, y=6,5. Nem ellenőriztem, de remélem jó.
2011. szept. 22. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Igen! Jó az előző válasz eredménye, de én szívesebben csinálom a geometriai szerkesztés követésével. ( Így minden lépést ellenőrizni tudok.)

[link]

2011. szept. 22. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Második válaszoló vagyok:

Bocs! Nem vettem észre, hogy az első válaszban a sugár értéke hibás.

2011. szept. 22. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Szép megoldás, bár én mindig az algebra barátja voltam inkább. Fura, hogy a pont koordinátái kijöttek, annak ellenére, hogy a sugarat elrontottam. Majd leellenőrzöm otthon.
2011. szept. 23. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!