Zóna időt hogy kell kiszámolni?

Mondjuk, ha Budapestről repülünk Pekingbe. Budapestről reggel 10-kor indul a repülő. Időeltolódás 8 óra. Repülőgép menetideje is 8 óra. Meg alapból, hogy számolunk zóna időt?
2011. okt. 3. 12:53
 1/5 anonim ***** válasza:
ez engem is érdekelne mi is most vesszük 10-be
2011. okt. 3. 13:08
 2/5 bongolo ***** válasza:

Budapesten most Greenwich-hez képest 2 órával több van, Pekingben meg 8-cal. (Ha visszatérünk a téli időszámításra okt 30.-án, máshogy lesz, mert Kínában nincs nyári idő.) Tehát BP és Peking között most 6 óra különbség van.


Amikor elindul a gép Budapestről 10-kor, akkor Pekingben 10+6 = 16 óra van. Megérkezik 8 órával később, akkor pont 16+8 = éjfél lesz ott.

2011. okt. 3. 13:29
 3/5 anonim válasza:

A zóna idő számítása nagyon egyszerű.


Mondok egy példát. Lehet, hogy nyáron megyek Kanadába, amihez New Yorkban kell átszállnom.

A repülőgép járatához az volt kiírva, amikor nézem a jegyeket, hogy indul 9:41, érkezik 13:41.

Mivel az időeltolódás 6 óra, mert nálunk +1, náluk -5, ezért kiszámolod, hogy ha itthogy elindulok, akkor ott 6 órával korűbban van épp, tehát 3:41. Azaz az ha CSAK az ő zónájukat veszem figyelembe 03:41-től 13:41-ig utaztam, azaz 10 órát. Mikor megérkezünk, itthon már 19:41 van.


A te feladatodnál ne vedd figyelembe szerintem a nyári/téli időszámításokat, különben kitért volna rá a feladat. Ha elindulsz itthon 10-kor, és 8 óráta utazol, akkor 18:00-kor érsz oda, az itteni zóna szerint. De mivel tudod, hogy ott 8 órával később van olyankor, ezért hozzá kell adnos még nyolcat, azaz 04:00-kor érkezel meg.

2011. okt. 3. 14:36
 4/5 anonim válasza:
De egyébként az előző válaszküldönek igaza van. Budapest +1, Pekint +8, az 7 óra időeltolódás, nyáron pedig, mivel előrébb állítjuk az óránkat, csak +6. Valami sehogy se stimmel a feladatban...
2011. okt. 3. 14:45
 5/5 anonim ***** válasza:

A zónaidőhöz azt kell tudni, hogy akkor van dél, ha a nap pontosan a fejed felett van (merőleges). Te a gömb alakú Földön állsz, a nap fénye meg az átmérőhöz képest nagyon messziről jön. Ezért a Földön veled szemben (átellenesen) állónak pont éjfél van. A Föld 24 óra alatt fordul meg a tengelye körül, tehát 24 óra alatt mindenkinek pontosan egyszer lesz dél. A gömbölyű föld ebből a szempontból olyan, mintha egy kört néznél, ami fokokra van osztva. Tudod, hogy a kör 360 fok, a derékszög 90 fok,stb.

Ha 24 óra alatt a Föld 360 fokot fordul, akkor egy óra alatt 360/24 = 15 fokot fordul. Már csak a kiindulópontot kell kijelölni, ez London külvárosa, Greenwich (a csillagvizsgáló), itt van a nulla hosszúsági fok.

Ettől keletre pl. Budapest nagyjából a keleti hosszúság 19 fok, mivel a nap nyugat felé halad, nálunk két órával több van, mint Londonban (nullától 15-ig egy óra, 15-30 az két óra, mi ebben vagyunk. Nyilván Londontól nyugat felé nyugati hosszúságnak mondjuk, a Csendes Óceán közepe táján találkoznak a 180 foknál.


Ezt kissé bonyolítja, hogy az országok nem szabályosan 15 fokonként helyezkednek el, és ha csak tehetik egy időpontot (zónaidőt) használnak. Ezért a zónaidők határa (ahol hirtelen egy órával több van, ha keletre haladunk) általában az országhatárokat követi. Elvileg egy hosszúsági körön azonos az idő északon és délen (ha felnézel az égen a napra, így is van), valójában lehet, hogy egyes országok inkább keltebbre, mások nyugatabbra sorolják magukat aszerint, hogy területük nagyobb része hova esik. Ezért van az is, hogy Európa nagy része ugyanabba a zónaidőbe tartozik, pedig nem ugyanakkor megy le a nap (Nyíegyházán kb fél órával előbb, mint Sopronban).


Nézd meg az atlaszban ezt a lapot, ott szépen lerajzolják melyik hova esik. De ha egy helynek a hosszúsági koordinátáját megnézed a térképen, elosztod 15-tel, nagyjából megkapod, mekkora az eltérés az órán Londonhoz képest. Ha egy másik hellye is megteszed ugyanezt, a két hely közötti különbség a két hely időeltolódása.

Peking K117 fok 117/15=8 óra keletre, +8 GMT

New York Ny74 fok 74/15=5 óra nyugatra, -5 GMT

Peking és New York között 8-(-5)=13 óra eltérés van.

GMT=Greenwich Mean Time (grinicsi alapidő)

2011. okt. 3. 15:13