Egy gázelegy hidrogént és oxigént tartalmaz. Az elegyen szikrát üttetünk át és megvárjuk, hogy a hőmérséklet és a nyomás ismét a kiindulási értéket vegye fel. Számítsuk ki, milyen lehetett a kiindulási elegy V/V%-os összetétele?

A vízgőz lecsapódása után visszamaradó gáz térfogata a kiindulási gáztérfogat 80%-a .
2011. okt. 3. 22:16
 1/6 Tom Benko ***** válasza:
100%
Valamelyik gáz feleslegben volt, mert a képződő vízgőz lecsapódik, elhanyagolható térfogatú lesz. Innentől egyszerűen figyelembe kell venni, hogy az elszállt 20% két rész oxigént és egy rész hidrogént tartalmazott, majd ennek függvényében, a megmaradt gáz anyaga szerint visszaszámolni.
2011. okt. 3. 22:37
 2/6 BKRS ***** válasza:

Az elreagalt gaz 2/3 resze hidrogen, 1/3 resze oxigen volt, mert ilyen aranyban reagalnak egymassal.


Ha a hidrogenbol volt tobb, akkor 80+20*2/3= 93,3% volt a hidrogen

es 100-933,3=6,67% volt az oxigen.

Ha oxigen volt tobb, akkor 20*2/3 = 13,33 volt a hidrogen

es 100-13,33= 86,67% volt az oxigen

2011. okt. 3. 22:51
 3/6 A kérdező kommentje:
20*2/3 ,hogy jön ki?Előr eis köszi!
2011. okt. 4. 00:21
 4/6 BKRS ***** válasza:

A 20% resz 2/3 resze H2 es 1/3 resze O2.

Ez a 20% resz az ami elreagalt vizze.

A vizben 1:2 aranyban van O2 es H2.

Vagyis O2-bol 1/(1+2) resz van, H2-bol 2/(1+2) resz van.

2011. okt. 4. 14:38
 5/6 A kérdező kommentje:
köszi.És a második esetnél miért nem kell 80-at hozzáadnmi?
2011. okt. 4. 21:38
 6/6 BKRS ***** válasza:

Ha oxigen volt tobb, akkor a hidrogen az csak annak az elreagalt 20%-nak egy kis toedeke lesz.

Ha nem a H2-t szamoltam volna ki eloszor a masodik reszben, akkor az 80+ a 20% egy kis resze lenne.

2011. okt. 5. 03:00