Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 11. -es kémiaházi. Segítesz?

11. -es kémiaházi. Segítesz?

Figyelt kérdés
Melyik oldatban van több oldott anyag: 200 g 4 tömeg%-os metanoldatban vagy 200 g 11,5 tömeg%-os etanoldatban?
2011. nov. 2. 18:27
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez hol 11.-es ? csak mert beleírtak két szerves vegyületet? Ez olyan 8.-os anyag, mint a sicc... Már ha elolvasod a feladatot is rájössz, hogy melyikben van több. Könyörgöm... gondolkozz.
2011. nov. 2. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
jó bocsi,de segghülye vagyok kémiából és nem tudom levezetni a feladatot.
2011. nov. 2. 18:50
 3/6 anonim ***** válasza:

Egyértelmű, hogy amelyiknek nagyobb a tömeg%-a, abban van a több oldott anyag. A tömeg% megmutatja, hogy hogy az oldathoz képest mekkora az oldott anyag százalékban kifejezve.


Oldat -> 100%

a tömegszázalék az oldott anyag

2011. nov. 2. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Tömegszázalék=oldott anyag tömege/oldat tömege. 200 g oldat tömege, ennek a 4%-a metanol, csak százalékot kell számolnod. Ugyanígy a másiknál.

Így szépen kijön, hogy az oldatokban hány g metanol ill. etanol van.

De ha logikusan nézed, van 2 ugyanolyan tömegű oldatod, ebből az elsőnek 4%-a oldott anyag, a másodiknál 11,5%. Na vajon melyik a több? Ne ijedj meg a szerves kémiától, itt tök lényegtelen, hogy mi az oldott anyag.

2011. nov. 2. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BKRS ***** válasza:

Ez szrintem metanol oldat meg etanol oldat akar lenni.


200g 4%-os oldatban van 8g oldott anyag, ami a mi esetunkben metanol. A metanol moltomege 32 g vagyis ez 0,25 molnyi anyag.


200g 11,5%-os oldatban van 23 g oldott anyag, ami az esetunkben etanol. Az etanol moltomege 46g, vagyis ez 0,5 mol anyag.

Ennek megfeleloen az etanol oldatban volt tobb oldott anyag.



Ha rosszul ertettem a kerdesedet es valoban metan es etan oldatrol van szo, akkor:


200g 4%-os oldatban van 8g oldott anyag, ami a mi esetunkben metan. A metan moltomege 16 g vagyis ez 0,5 molnyi anyag.

200g 11,5%-os oldatban van 23 g oldott anyag, ami az esetunkben etanol. Az etan moltomege 30g, vagyis ez 23/30 mol anyag, ami meg mindig azt jelenti, hogy az etan oldatban van tobb etan molekula.


Hat ezt egy kicsit trukkosebben is lehetett volna kerdezni, pl 10%-os metanol oldatban tobb a metanol molekula mint a 11%-os etanolban, dehat istenem nem vezethet minden feladat meglepo eredmenyre.

2011. nov. 2. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

igen,elírtam.

köszönöm nagyon szépen a válaszaitokat!

2011. nov. 3. 18:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!