Fizikaházi! Jól gondolom?

Figyelt kérdés

Higannyal telt edénybe mindkét végén nyitott üvegcsövet süllyesztünk úgy, hogy 60 cm hosszú része kint legyen a higanyból. Ezután a cső felső részét lezárjuk és még 30 cm-rel beljebb nyomjuk a higanyba. Milyen hosszú ekkor a csőben a levegőoszlop, ha a külső levegőnyomás 1,03x10^5 Pa?


Miután lezártuk, a belső nyomás a higany nyomása+a levegő nyomása, és ki kell számolni a higany nyomását, de ugye az h x ró (sűrűség)x g. De nem tudom, hogy hogy számoljam ki a h-t, a higany magasságát :(


2011. nov. 4. 19:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen a cső teljes hossza l₀ = 60 cm és éppen érintse a higany felületét. l(Hg) legyen a bemerítés után a csőben a higany oszlop hossza.


l₁ = 60 cm (a levegő oszlop eredeti hossza)

30 cm = l₁/2


p₂ = p₁*l₁/l₂


l₂ - a levegő oszlop hossza a csőben a lejjebb nyomás után

p₁ = 1,03x10⁵ Pa


Δp = p₂ – p₁


Δp = ρ(Hg)*(l₁/2 – l(Hg))


l(Hg) = l₁ – l₂


Rajzold le az egészet. A kiinduló helyzetet és aztán a cső lejjebb nyomása utánit.

2011. nov. 4. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

1 Hg milliméter = 133,322 Pa


Ennek az alapján is kiszámolhatod, az l(Hg) hosszát.

2011. nov. 4. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem haragudj, de rettenetesen hülye vagyok fizikából, és most azt hittem, hogy értem, de nem értem, hogy a levezetésedben miért számolod ki a nyomáskülönbséget, a delta p-t. :(
2011. nov. 5. 16:46
 4/4 A kérdező kommentje:

Δp = p₂ – p₁


Δp = ρ(Hg)*(l₁/2 – l(Hg))


l(Hg) = l₁ – l₂ Ez a rész nekem nem világos, de örülök neki, hoyg legalább azt felismertem, hogy izoterm változásról beszélünk :D Sajnos a fizika korrepetitorom felszívódott, nem tudom elérni, ezért most kicsit kétségbe vagyok esve :(

2011. nov. 5. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!