Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » (Kémia) Elmagyarázná valaki a...

(Kémia) Elmagyarázná valaki a leheő legegyszerűbben és érthetően hogy mikor apoláris és mikor poláris a molekula és a kötés? Nem nagyon értem se a könyvből se a füzetből órán meg hiányoztam?

Figyelt kérdés
nem nagyon értem se a könyvből se a füzetből órán meg hiányoztam
2011. nov. 8. 17:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez a molekulában levő atomok elektronegativitását (EN) kell tudni, periódusos rendszerben benne van. Az az atom, amelyiknek nagyobb az EN-a, jobban vonzza az elektronokat (röviden).

Ha két nagyon eltérő EN-ú atom közt jön létre kötés (pl. a HCl esetén: H=2,1 Cl=3,0), akkor a kötőelektronokat a Cl jobban fogja vonzani, mint a H. Bár az elektronok így is a két atom között maradnak, de a Cl-hoz kerülnek közelebb, az ő oldala negatívabb lesz, mint a H oldala, a kötés poláris.

Például ha olyan molekulád van, amiben azonos atomok vannak (H2, N2, O2, Cl2 stb.), azoknak egyenlő az EN-a is, azaz azonos mértékben vonzzák az elektronokat, köztük a kötésben levő elektronok egyenletesen oszlanak el, ezért apoláris a molekula és a kötés. De lehet különböző elemek közt is apoláris kötés, pl.: H (2,1) és C (2,5) közt. Nem teljesen apoláris a kötés, de erre már azt szokták mondani.


Ha többatomos a molekula, akkor már a szerkezete befolyásolja ezt. Például a CO2 apoláris, mert ha lerajzolod, így néz ki:

|O=C=O| (A függőleges vonalak 2-2 nemkötő elektronpárt jelölnek.) Mivel ilyen egyenes az egész (lineáris szerk.), egyik oldal sem negatívabb vagy pozitívabb a másiknál.

Az ammónia poláris, mert igaz, hogy térben a 3 hidrogén egyenlő távolságba tudna helyezkedni a nitrogén körül, ha annak nem lenne még egy nemkötő elektronpárja, ami a 3 hidrogént kicsit egymás felé összébb nyomja. A "hidrogénesebb" oldalon pozitívabb lesz, a nemkötő elektronpár oldalán meg negatívabb.

Stb.


Kicsit lestem a függvénytáblázatból, azt érdemes nézegetni. Meg lerajzolni a molekulákat.

2011. nov. 8. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
ez nagyon jó köszi szépen :))
2011. nov. 8. 18:57
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Valóban jó az első válasz , viszont én tudok rá egy sokkal érthetőbb és egyszerűbb módot , ezzel még jobban kitisztázódik majd az egész.


A kapcsolódó atomok elektron elektronegativitásának különbsége szerint beszélhetünk apoláris , illetve poláris kovalens kötésről. A kovalens kötés apoláris ha a kötést létesítő atomok elektronegativitásának különbsége 0. Ha 0-nál nagyobb érték akkor poláris.


Több atomos molekulák esetén a molekulák polaritását a következő két szabály alapján határozhatjuk meg:

1., az AX3 AX2 AX4 molekulák apolárisak ha a kapcsolódó atomok azonosak.

2., Poláris a molekula az előző három esetben ha a kapcsolódó atomok különbözőek , és az AX3E és AX2E2 térbeli felépítésű molekula.



Remélem azért segíthettem . :)

2011. nov. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!