Jó matekosok, ki segítene ebben a példában?


Szóval van egy egyenletünk:

f(x) = 9x^2-3x+11.

Akkor az [f(4+h)-f(4)]/h tört az egyszerűsítések után ah+b alakban írható fel, ahol

a=?

b=?

na azt már sikerült kiszámítanom, h az 9 lesz, de a b-vel nem boldogulok :S segítene vki? :)


2011. nov. 10. 22:41
 1/4 anonim ***** válasza:
Hányadikos matek? :D
2011. nov. 10. 23:14
 2/4 anonim ***** válasza:
akárhogy nézem nem jövök rá, hogy kaptad meg a és b ismeretlent:D
2011. nov. 10. 23:32
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha x helyére behelyettesíted (4+h)-t , akkor rendezve az egyenletet 9h^2+69h+143. Ebből kivonva a 4-nél vett helyettesítési értéket (143), marad 9h^2+69h.

Ezt osztva h -val 9h + 69. Tehát a=9, b=69.

Ez a differenciálszámítás alapgondolata, jó lenne megérteni, hogy ez egy szelő egyenlete, ami határértékben (h->0) az adott pontbeli érintő meredekségét adja meg.

f'(x)=18x-3, f'(4)=69

Ha szükséges, a többit holnap.

2011. nov. 11. 00:01
 4/4 anonim ***** válasza:

f(x) = 9x^2-3x+11.


[f(4+h)-f(4)]/h


f(4+h)=9(4+h)^2-3(4+h)+11 = 9(16+8h+h^2)-12-3h+11 =

= 144+72h+9h^2-12-3h+11 = 143-69h+9h^2


f(4)= 9*4^2-3*4+11 = 144-12+11=143


Akkor:

[f(4+h)-f(4)]/h = [(143-69h+9h^2) - (143)] / h =

= (-69h+9h^2)/h = (9h^2-69h) /h = 9h-69


a=9

b=-69

2011. nov. 11. 22:12