Mi a fabula definiciója?

Figyelt kérdés
nem az állatmese,meg növénymese,úgy tudom van egy másik ami talán a cselekményhez vagy valami ilyesmihez kapcsolódik,arra lennék kíváncsi.
2011. dec. 8. 18:31
 1/5 anonim ***** válasza:
77%

A fabula (latin eredetű szó, jelentése "kitalált történet, mese") egy erkölcsi tanulságot tartalmazó, gyakran állatokat szerepeltető, versben vagy prózában írt tanmese, amiben az állatok emberi tulajdonságokkal vannak felruházva. A történet minden esetben hasznos mintákat szemléltet.


A 16. század első évtizedeiben, a reformáció során a protestáns prédikátorok új irodalmi műfajok megteremtésével hirdették tanaikat. Ilyen volt a fabula (tanító mese) is, amelyek példázataival terjesztették antifeudális erkölcstanukat.

2011. dec. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi,de ahogy a kérdésben is írtam,ezt tudtam,csak úgy tudom van egy másik is.
2011. dec. 9. 08:56
 3/5 anonim ***** válasza:

Én még ezt találtam. Szintén a Wikipédiában.

a klasszikus retorikában az érvelésnek a hasonlóságon alapuló, a példázattal rokon formája.


a római poétikában: kitalált epikai keret, ill. elem az elbeszélő és drámai műfajokban. Ezért nevezték fabulának a drámai műfajokat is. Ilyen volt a fabula Atellana (dialektusban írt, verses, rögtönzésekkel tarkított, gyakran obszcén komédia), a fabula crepidata (görög mintákat követő, görög jelmezekben játszott verses tragédia), a fabula palliata (az előbbihez hasonló komédia), a fabula praetexta (a római történeti hagyományt feldolgozó tragédia), a fabula togata (rómaiakat szerepeltető verses komédia), a fabula tabernaria (az előbbinek iparosokat, kereskedőket ábrázoló válfaja) és a fabula trabeata (a fabula togata lovagokat megmintázó válfaja).

2011. dec. 9. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszi,ezt kerestem:)
2011. dec. 11. 09:36
 5/5 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy segíthettem.
2011. dec. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!